Skip to main content
Terapia małżeńska Łódź

Kiedy warto skorzystać z terapii dla par?

Związek wymaga ciągłej pracy nad sobą i zrozumieniem partnera. Każda para przeżywa wzloty i upadki. Ważne, by z tych trudnych momentów czerpać wiedzę na przyszłość i stawać się coraz lepszymi. Zdarza się, że partnerzy nie są w stanie samodzielnie poradzić sobie z kryzysem, wtedy warto zasięgnąć porady specjalisty i udać się na terapię dla ratowania relacji.

Terapia dla par

Kiedy zgłosić się na terapię?

Kiedy w związku pojawiają się problemy, nie potrafimy się porozumieć i dostrzec, nie bagatelizujmy tego. Starajmy się dostrzegać własne niedoskonałości, nie zrzucając całej winy na drugą połówkę. Kryzys w związku dotyczy obu stron, warto zdać sobie z tego sprawę i zmianę zacząć od siebie. Branie całej winy na siebie, wybielanie drugiej osoby, to również nie jest dobra droga, by uratować relację. Przyczyna problemów zawsze leży gdzieś po środku i tylko wspólne podjęcie działań, może przynieść oczekiwane rezultaty.

Zwrócenie się o pomoc do specjalisty to szansa, by ktoś niezależny spojrzał na nasz związek i bezstronnie ocenił, jakie kroki należy podjąć. Jeśli jesteś z woj. łódzkiego, w odpowiedzi na problemy w związku może pomóc psycholog Łódź, którego gabinet znajduje się przy ul. Narutowicza 90 lok. 6 w Łodzi (Tel: 604 886 066) . Terapia pomaga spojrzeć na związek z dystansu, dostrzec nową perspektywę umożliwiającą lepsze porozumienie z partnerem. Uczy prawidłowego komunikowania się, osiągania kompromisów i empatii, która pozwala spojrzeć na związek oczami drugiej osoby. Najważniejszym, a zarazem najtrudniejszym etapem jest uświadomienie sobie skali problemu i jego przyczyn. Gdy już tego dokonamy, przyjdzie pora na wypracowanie rozwiązań, które wyprowadzą nas na prostą.

Cele podjęcia terapii

Podstawowe problemy par, które leżą u źródła większości problemów to głównie:

  • nieumiejętność słuchania siebie nawzajem,
  • chęć kontrolowania drugiej osoby,
  • problemy z wyrażaniem emocji,
  • trudności z okazywaniem uczuć,
  • brak asertywności.

Wiele z tych problemów powstało podczas pandemii. Jak przyznaje Psycholog Wioletta Kucharek, stres i napięcie związane ze zmianą codziennych obyczajów, negatywnie wpływa na relacje międzyludzkie. Zjawisko to zostało opisane na stronie: https://www.ad-intra.lodz.pl/2020/04/09/terapia-par-i-nie-tylko-milosc-w-czasie-kwarantanny/, gdzie opisano problemy w związku spowodowane wybuchem pandemii. Wiele związków zmaga się z kryzysem, a brak dążenia do jego zażegnania tylko go zaognia. Wchodząc w związek, każdy z partnerów reprezentuje inne spojrzenie na świat i miłość. Kluczem do zbudowania trwałej i stabilnej relacji jest zrozumienie potrzeb drugiej osoby, zachowanie otwartego umysłu, nie zamykanie się na rozmowę, która zawsze pomaga załagodzić ewentualne konflikty.

Praca ze specjalistą uczy skutecznej komunikacji, wyrażania swoich oczekiwań i bezkonfliktowego rozwiązywania pojawiających się trudności. Terapia to sposób na lepsze poznanie partnera, wypracowanie równowagi, która pomoże związkowi rozwijać się, a parze stworzy pole do zaspokajania swoich potrzeb.

Jaką terapię wybrać?

Najpierw zawsze warto udać się na konsultację z psychologiem, który dobierze odpowiedni rodzaj terapii dopasowany do charakteru kryzysu. W tym celu nawiąż kontakt z doświadczonym psychoterapeutą, który dopasuje charakter terapii do Twoich potrzeb. Po ustaleniu źródła problemów i rozmowie z partnerami, łatwiej będzie ustalić, jakie rozwiązania będą najwłaściwsze. Najlepiej sprawdza się łączenie terapii indywidualnej z terapią dla par. Dzięki temu partnerzy mają okazję przepracować swoje osobiste problemy, żeby później lepiej radzić sobie w pracy nad związkiem.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *