Skip to main content

Ginekomastia – cechy charakterystyczne, przyczyny, objawy, usuwanie tkanki gruczołowej

Zdrowie mężczyzn to bardzo ważny temat, który niekiedy bywa zaniedbany. Wielu panów lekceważy niektóre objawy i symptomy, które w późniejszym czasie mogą doprowadzić do niepożądanych efektów. Jednym z problemów, na który warto zwrócić uwagę jest powiększenie się sutka. Zaburzenie to nazywane jest ginekomastią. Czym ona właściwie jest? Jakie daje objawy? Do czego nieleczona może doprowadzić? Jak wygląda leczenie ginekomastii?

Ginekomastia leczona w gabinecie Derm-Estetyka

Co to jest ginekomastia?

Dla wielu mężczyzn problem ten bywa niewidoczny. Dopiero po wykryciu rażących objawów nieliczna część zgłasza się do specjalisty. Czy pominięcie tego rodzaju symptomów może być groźne? Co cechuje tego rodzaju chorobę?
Ginekomastia to schorzenie, które cechuje się przyrostem tkanki gruczołowej. Ten rozrost tkanek może mieć podłoże zarówno fizjologiczne, jak i patologiczne. Choroba ta może pojawić się zarówno w okresie dojrzewania, jak i u osobników dorosłych. Uwidacznia się w okolicy mięśnia piersiowego, a swoim wyglądem przypomina nieco kobiecą część ciała. Warto jednak zwrócić uwagę na rodzaj przyrostu. Ginekomastia nie jest przyrostem tkanki tłuszczowej, a gruczołowej. Pod linkiem dowiesz się, jak wygląda leczenie ginekomastii i w jakich przypadkach należy się na nie zdecydować.

Ginekomastia – objawy

Głównymi objawami tego rodzaju schorzenia są: widoczny przyrost w tkanki w okolicy sutków, wyczuwalne pod palcami zmiany w ich obrębie, tkliwość w danym miejscu, niekiedy związany z tym ból czy obrzęki. Najczęściej problem dotyczy obu mięśni piersiowych, jednakże odnotowuje się przypadki, w których zaburzeniem została objęta jedna część ciała.

Ból związany z ginekomastią

Przyczyny ginekomastii

Jakie można wyróżnić przyczyny ginekomastii? Najczęściej wyróżnianym czynnikiem są zaburzenia hormonalne, ale również pewne zaburzenia w przysadce mózgowej mężczyzn. Może mieć ono również związek z nieleczonymi nieprawidłowościami rozwijającymi się w tarczycy lub nadnerczach. Na powiększenie gruczołów sutkowych mogą mieć znaczny wpływ również inne współistniejące choroby oraz przyjmowane w związku z nimi różnego rodzaju leki i medykamenty. Ginekomastia może być też skutkiem nowotworów, marskości wątroby, reumatoidalnego zapalenia stawów czy przyjmowania niektórych środków narkotycznych.

Jak wygląda leczenie ginekomastii?


Problem przyrostu tkanki gruczołowej sam w sobie nie stwarza zagrożenia dla zdrowia i życia mężczyzn. Warto jednak poznać jego podłoże i pochodzenie. Dzięki temu możliwe jest wykrycie zaburzeń występujących i rozwijających się w organizmie. Dla wielu mężczyzn choroba ta stanowi znaczny problem estetyczny, a co za tym idzie psychologiczny. Dlatego tak ważnym dla wielu jest zabieg usuwania ginekomastii. Na czym on polega? Głównym działaniem podczas zabiegu jest chirurgiczne nacięcie w dolnej części otoczki sutkowej, a kolejno pozbycie się zbędnego gruczołu. Po jego wydobyciu można zszyć ranę. Pobrany materiał poddany jest badaniu histopatologicznemu w celu wykluczenia poważnych zmian chorobowych. Po zabiegu zazwyczaj nie pozostaje żaden widoczny ślad. Zabieg jest bezpieczny i przynosi widoczne efekty estetyczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *