Skip to main content
szkolenia bhp Biłgoraj

Co to jest hds?

HDS czyli Hydrauliczny Dźwig Samochodowy, jest to skrót używany w działach transportowych, budowlanych, przemysłowych, rolniczych oraz leśnych. HDS jest samochodem ciężarowym, i na nim został umieszczony żuraw lub dźwig.

kurs na wózki widłowe biłgoraj

Zastosowanie HDS

Zastosowanie HDS jest prowadzone we wszystkich zakątkach świata, a to z wyraźnych powodów. Cecha wybijająca się to obrotność oraz sprężystość używanego dźwigu. Hydrauliczny Dźwig Samochodowy nie ma problemu z poruszaniem się po drogach krajowych, i równocześnie dociera do miejsc trudno dostępnych lub słabo opłacalnych dla dużego żurawia przemysłowego, HDS jest wykorzystywany przy mało wymagających inwestycjach, lecz jego udźwig sięgający 16 ton jest wystarczającym czynnikiem, który sprawia, że z chęcią jest stosowany w branży budowniczej, transporcie ciężkim, leśnictwie oraz w rolnictwie. Umiejscowienie dźwigu znajduje się na samochodzie ciężarowym, w okolicach kabiny kierowcy lub za skrzynią załadunkową.

Praca dźwigu uzależniona jest od pompy hydraulicznej, napędzanej silnikiem samochodu. Różnice HDS- ów między sobą dotyczą zasięgu ramienia, udźwigu i przeznaczenia. Wśród samochodów ciężarowych z dźwigiem, występują takie, które mają wysuwane podpory, poprawiające równowagę pojazdu. Obsługa Hydraulicznego Dźwigu Samochodowego odbywa się przez specjalistycznego operatora z uprawnieniami HDS. Aby uzyskać stosowne kwalifikacje warto ukończyć kurs na HDS – Biłgoraj, gdzie można zdobyć uprawnienia na żurawie przewoźne, przenośne, stacjonarne i HDS.

Co to są uprawnienia HDS?

Uprawnienia HDS oznaczają potwierdzone przez odpowiednie dokumenty, kwalifikacje oraz umiejętności kierowania dźwigu. Uprawnienia są ważne przez wzgląd na gabaryty sprzętu oraz jego moc. Osoba, która nie przeszła odpowiednich szkoleń w zakresie obsługi HDS, może być źródłem wielu szkód oraz znacznych strat. Przy pracy na budowie np. przy wielotonowych ładunkach, minimalny błąd może być tym, który zagrozi życiu i zdrowiu osób przebywających w pobliżu. Dlatego kończąc kurs na podesty ruchome, zwyżki i podnośniki koszowe otrzymamy istotny dokument, który jest przepustką do dalszej pracy jako operator tych maszyn budowlanych.

Kto może przystąpić do kursu na operatora HDS?

Istotną sprawą jest rzetelne przeszkolenie przyszłych operatorów HDS, ze względu na duże gabaryty i moc samochodowego dźwigu hydraulicznego. Szkolenie stosuje się w celu zmniejszenia ryzyka wypadków. Kierowcy, którzy nie otrzymają wystarczającego wyszkolenia, stanowią realne zagrożenie dla siebie i dla otoczenia. Źle ustawione żurawie, mogą ulec przewróceniu, co może być źródłem strat na większą skalę. Szkolenia często są prowadzone przez osoby lub organizacje w celu uzyskania jak największego stopnia bezpieczeństwa.

Jakie są warunki przystąpienia do kursu HDS?

Do przystąpienia do szkolenia na operatora HDS trzeba spełnić następujące warunki:

  • ukończony 18 rok życia,
  • posiadanie ważnego prawa jazdy kategorii C,
  • brak zdrowotnych przeciwwskazań do pracy ze sprzętem HDS.

Szkolenie składa się z dwóch etapów. Pierwszy etap poświęcony jest wiedzy teoretycznej. Osoba po ukończeniu szkolenia będzie posiadała informacje w zakresie: budowy HDS, obowiązków operatorów, podstawy obsługi sprzętu, zasad działania na miejscu pracy, środków ostrożności, BHP, zachowania się w niebezpiecznych sytuacjach. Najważniejszym aspektem szkolenia są tematy bezpieczeństwa i higieny pracy. Kursant szkolenia na operatora HDS zostaje poinstruowany, kiedy może odmówić rozpoczęcia pracy na przykład ze względu na zły stan techniczny pojazdu. Etap praktyczny natomiast obejmuje naukę korzystania ze sprzętu oraz wprowadzenia w tajniki jego obsługi.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *