Skip to main content
Jak sprawdzić wiarygodność firmy?

Jak sprawdzić, czy firma jest odpowiednio zarejestrowana?

Każda firma działająca na terenie kraju jest rejestrowana w stosownym rejestrze już w momencie zakładania. Ogólnodostępne są trzy rejestry, przy czym w jednym z nich znaleźć można każdą firmę, niezależnie od jej charakteru prawnego, a pozostałe dwa od niego zależą. Jak sprawdzić status rejestracji przedsiębiorstwa?

Jakie rodzaje firm można założyć w Polsce?

Aktualnie w Polsce funkcjonują trzy rodzaje firm, które można założyć celem prowadzenia własnego biznesu. Najprostsze w założeniu i funkcjonowaniu są jednoosobowe działalności gospodarcze. Założenie działalności zajmuje chwilę i nie wymaga przygotowywania specjalnych dokumentów w tym celu. Wszystko załatwić można bezpośrednio w urzędzie lub za pośrednictwem internetu, wykorzystując profil zaufany.

Bardziej skomplikowaną formą działalności jest spółka cywilna, która podlega pod te same przepisy, co działalność gospodarcza. Odrębną formą prowadzenia firmy jest spółka prawa handlowego, czyli spółki jawne oraz spółki kapitałowe. Posiadają one rejestr odrębny od działalności gospodarczych i spółek cywilnych. W takim razie jak sprawdzić, czy firma lub spółka z o.o. została zarejestrowana? Niezbędne będzie sięgnięcie bezpośrednio do konkretnych rejestrów.

Jakie są dostępne rejestry firm?

Co można znaleźć w rejestrze CEIDG?

Znana wszystkim przedsiębiorcom i funkcjonująca pod skrótem CEIDG Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej zawiera informacje na temat wszystkich prowadzonych w Polsce działalnościach gospodarczych i spółkach cywilnych. Informacje na ich temat trafiają do rejestru automatycznie, już w momencie zakładania nowej firmy.

Zgodnie z informacjami dostępnymi na stronie www.sprawdzona-dzialalnosc.pl, dostęp do rejestru jest w pełni darmowy i możliwy dla każdego zainteresowanego. Wystarczy znać dane właściciela, nazwę firmy lub jej numer NIP, by znaleźć bez problemu dane rejestracyjne firmy. Dostęp do bazy jest bardzo prosty i poradzi sobie z nim każdy, więc bez problemu można zweryfikować dowolną firmę, która oferuje swoje usługi.

Jakie firmy trafiają do rejestru KRS?

Innym rejestrem jest KRS, czyli Krajowy Rejestr Sądowy. Trafiają do niego dane wszystkie firmy prowadzone w ramach spółek jawnych oraz spółek kapitałowych. Zgłoszenie do KRS odbywa się w ramach zakładania spółki i w przeciwieństwie do działalności gospodarczych wymagane jest złożenie stosownych dokumentów, potwierdzających zawiązanie spółki i wpłacenie kapitału początkowego.

Podobnie jak przy CEIDG dostęp do KRS jest w pełni darmowy i korzystać z niego może każdy. Wyszukiwanie jest równie proste i wystarczy znać NIP lub nazwę firmy, by odnaleźć ją w rejestrze.

Jak sprawdzić firmę w rejestrze?

Czym jest rejestr REGON?

W przeciwieństwie do KRS i CEIDG rejestr REGON gromadzi dane na temat wszystkich firm, niezależnie od ich charakteru. Krajowy Rejestr Podmiotów Gospodarki Narodowej prowadzony jest przez Główny Urząd Statystyczny, a sam numer REGON nadawany jest przez właściwy miejscowo dla firmy urząd statystyczny. W przypadku, gdy firma posiada oddziały w różnych miastach, każdy z oddziałów będzie miał własny, unikalny numer. Wyszukiwanie firmy odbywać się może po nazwie firmy lub numerze NIP.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *