System ERP i wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć
Nawet najmniejszej wątpliwości nie ulega fakt, że zarządzanie przedsiębiorstwami jest niezwykle odpowiedzialnym i bardzo często trudnym zajęciem. Dzieje się tak ze względu na to, że na głowie osoby odpowiedzialnej za zarządzanie jest nie tylko monitorowanie działalności, ale również wiele innych działań, które mają na celu zbudowanie silnej, konkurencyjnej firmy. Na szczęście nie musimy polegać jedynie na naszych umiejętnościach, a możemy również zdecydować się na korzystanie z różnorakich narzędzi oraz systemów wspomagających prowadzenie firmy. Jednym z takich narzędzi jest właśnie system ERP.
Czym tak właściwie jest system ERP?
Sama nazwa systemu ERP pochodzi z języka angielskiego i jest skrótem od Enterpise Resource Planning, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza Planowanie Zasobów Przedsiębiorstwa. System ERP to oprogramowanie informatyczne, które jak sama nazwa wskazuje, pomaga zaplanować zasoby na wielu płaszczyznach firmy. Nie jest to oczywiście jedyna rzecz, przy której system ERP jest w stanie nam pomóc. Dodatkowo oprogramowanie to umożliwia stworzenie szeroko pojętej bazy danych, która jest aktualizowana na bieżąco. Dzięki temu najważniejsze osoby w firmie mają swobodny dostęp do wszystkich niezbędnych informacji. Jest to niezwykle praktyczne rozwiązanie, które bardzo wspomaga współpracę i komunikację między pracownikami. Więcej o specyfice oprogramowania ERP przeczytasz na wskazanej stronie – https://www.jobfashion.pl/blog/78-czym-jest-system-erp, która zawiera szczegółowe informacje na temat podsystemów oprogramowania, ich funkcji oraz informacji formułowanych przez systemy klasy ERP.
Gdzie i jak można zastosować system ERP?
Wiemy już, czym jest system ERP, a teraz zastanówmy się nad tym, gdzie i w jaki sposób znajduje on swoje zastosowanie. Te niezwykle praktyczne oprogramowanie znajduje swoje zastosowanie przykładowo w produkcji, ale również w sprzedaży, obsłudze klienta, zarządzaniu projektami, ale również w logistyce i gospodarce magazynowej. System ERP możemy zatem dostosować do potrzeb swojej firmy. Przykładowo jeśli zdecydujemy się na moduł finansowy, możemy bez problemu kontrolować i zarządzać przepływy gotówki. Z kolei w przypadku branży produkcyjnej możemy liczyć na kontrolę całego procesu produkcji. Nie ma tu również znaczenia, czy mówimy o produkcji seryjnej, czy też detalicznej. System ERP daje nam również wgląd nie tylko we wszystkie procesy, ale również w wiele niezbędnych danych.
Korzyści płynące z systemu ERP
Oprogramowanie ERP to zdecydowanie wręcz nieoceniona pomoc dla naprawdę wielu firm. Poprawienie efektywności pracy nie jest jednak jedyną korzyścią, jaką niesie za sobą korzystanie z ERP. Na co innego możemy liczyć, gdy zdecydujemy się na system ERP? Przede wszystkim na całkowitą minimalizację błędów, ze względu na aktualne oraz zsynchronizowane dane. Z kolei z uwagi na powszechny wewnątrz firmy dostęp do niezbędnych danych usprawniona zostaje komunikacja między współpracownikami, ale również pomiędzy różnymi oddziałami tej samej firmy. Dzięki temu możemy liczyć na wysoką produktywność oraz wydajność każdego zespołu.
Aga
Mam pytanie, jak wygląda dokładnie program erp w praktyce? Zastanawiam się przykładowo jak działa moduł zarządzania relacjami z klientem albo moduł rozliczeniowy. Moglibyście przygotować jakiś artykuł na temat każdego z modułów i opisać jak one rzeczywiście „pracują”?
Karol
U mnie w firmie system ERP zdecydowanie się sprawdził. Długo wahałem się czy to rozwiązanie aby na pewno jest mi potrzebne, ale w końcu okazało się strzałem w dziesiątkę. Wszystko teraz działa sprawniej i jestem zadowolony.