Skip to main content
Rolety Lublin

Jak zabezpieczyć okna przed owadami w lecie?

Wyższe temperatury kojarzą się wielu z nas ze wzmożoną aktywnością owadów. Muchy, komary i inne insekty potrafią skutecznie zepsuć radość z ciepłych dni. Kontaktu z nimi nie sposób całkiem uniknąć, jednak istnieją sposoby, by utrudnić im dostęp do naszych domów.

Dlaczego nie lubimy obecności owadów w naszym domu?

Osoby, które chętnie witają owady w swoim domostwie, nie są zbyt liczne – zdecydowana większość z nas odczuwa niechęć do tych stworzeń. Ich obecność może być jedyne uciążliwa, jak ma to miejsce np. w przypadku komarów, lecz niektóre z nich (osy, szerszenie) mogą stanowić realne zagrożenie dla domowników. Nawet powszechnie spotykane muchy mogą być niebezpieczne – ze względu na możliwość przenoszenia przez nie chorób. Z tego też względu od wielu lat staramy się wymyślić skuteczne sposoby, utrudniające owadom dostęp do naszych domów.

Najskuteczniejsze sposoby ochrony domu przed owadami

Zabijanie owadów, które wdarły się do naszego domu, nie jest specjalnie efektywną metodą walki z nimi. Nie jest również dobrym pomysłem unikanie otwierania okien – dom trzeba wszak regularnie wietrzyć, a owady i tak mogą przedostać się do niego, kiedy będziemy wchodzić lub wychodzić. Jakie metody walki z insektami mogą być więc najskuteczniejsze?

Moskitiery Lublin

Moskitiera jako sposób ochrony przed owadami

Najskuteczniejszą metodą walki z owadami pozostaje zwykle zapobieganie ich pojawieniu się w naszym domu. Moskitiery wykonane z gęstej siatki mogą skutecznie w tym pomóc. Jednocześnie ten sposób ochrony pozwala na swobodne otwieranie okien i wietrzenie pomieszczeń.

Nowoczesne moskitiery Roltex są wykonane z trwałych materiałów, takich jak włókna węglowe, odporne są na działanie czynników atmosferycznych oraz przypadkowe uszkodzenia. Możliwe jest przy tym dostosowanie ich modelu do indywidualnych potrzeb i preferencji nabywcy. Dostępne w handlu opcje to między innymi moskitiery ramkowe (montowane do futryny – można zdjąć je w sezonie jesienno-zimowym), w rolecie (zintegrowane zwykle z roletą zewnętrzną, opuszczane w podobny do niej sposób, chociaż niezależne) czy drzwiowe (używane jako zabezpieczenie drzwi balkonowych, montowane na zawiasach na tej samej futrynie lub bezpośrednio na ścianie).

Wszystkie typy moskitier pomagają w skutecznej ochronie domu przed niechcianymi owadami, jednocześnie pomagając w ocaleniu tych, które chętnie widzielibyśmy w swoim otoczeniu (pszczoły, motyle), a które giną zwykle wkrótce po wpadnięciu do naszego domu przez okno.

Spreje, lampki przeciw owadom i środki naturalne

Nowoczesne środki przeciwko owadom mogą zabezpieczyć nas przed ich ugryzieniami (np. rozpylane na skórę substancje przeciw komarom), a nasz dom – przed ich wizytą. Do tych ostatnich specyfików zalicza się przede wszystkim spreje, regularnie uwalniające dawkę środka chemicznego, które można ustawić na półce lub zamontować do ściany. Alternatywną opcją jest użycie lampek, odstraszających insekty – nie emitują one nieprzyjemnej dla niektórych woni.

Tradycyjne sposoby odstraszania insektów również w dalszym ciągu maja wielu zwolenników. Stosują oni rośliny, których zapachu nie lubią komary (lawenda, pelargonia, koper) lub specjalne olejki zapachowe. Zaletą tej metody, jest zapach, pozostający w domu, niezależnie od skuteczności środka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *