Skip to main content

Jak założyć własny trawnik?

Piękny trawnik to marzenie każdego właściciela domu lub innej nieruchomości. Założenie trawnika od podstaw nie jest trudne. Wystarczy rekultywacja terenu, nawiezienie ziemi dobrej jakości, wyrównanie terenu i posianie trawy a później jej pielęgnowanie. Trudniej jest, gdy chcemy założyć ładny trawnik w miejscu, gdzie roślinność już rośnie, ale jest nieco zaniedbana. Jak założyć trawnik w takim miejscu? Jak zadbać o trawnik, który powstał na terenach, które wcześniej przypominały łąkę?

Zakładanie trawnika narzędziami BMK

Zakładanie trawnika

Zakładanie trawnika w miejscu, gdzie jest już roślinność, należy zacząć od usunięcia tych roślin i drzew, które po prostu przeszkadzają. Usuwając drzewa czy krzaki, nie można też zapominać o wykopaniu korzeni i wszelkich niepotrzebnych rzeczy – choćby kamieni czy słupków po starym ogrodzeniu. To jednak dopiero początek prac. Jeśli teren jest porośnięty dziką trawą, można rzecz jasna ją usunąć, teren zaś zaorać. Jednak nie zawsze jest to możliwe. Czasami sensowniejsze są prostsze działania. Trawnik można skosić, usunąć kępy trawy, nawieźć ziemi i posiać trawę na nowo. Wcześniejsza powinna zginąć pod warstwą ziemi. Jeśli tak się nie stanie, zostanie z całą pewnością zagłuszona przez nowo rosnącą trawę i z czasem zniknie.

Koszenie nieużytków to zadanie przekraczające możliwości kosiarki do trawy. Jeśli masz takie miejsca w swoim ogrodzie, tutaj wypożyczysz kosę spalinową, która ułatwi koszenie w trudno dostępnych miejscach. Koszt wynajęcia kosy jest znikomy. Oczywiście kosę można też kupić, takie rozwiązanie jednak ma mniejszy sens. Kosa potrzebna jest przede wszystkim do koszenia wysokiej trawy. Do koszenia zadbanego, założonego trawnika o wiele lepsza jest kosiarka elektryczna lub spalinowa.

Kosa spalinowa BMK używana w ogrodzie

Siew trawy

Trawę należy siać na lekko zwilżoną glebę. Nie warto siać w wietrzne dni, istnieje bowiem spore ryzyko, że nasiona trawy zostaną wywiane przez wiatr. Po siewie nasiona trzeba niejako ubić w gruncie. Wskazane jest użycie ręcznego walca, dzięki któremu nasiona lepiej osadzą się w gruncie, sam grunt zaś będzie bardziej ubity. Wysiane nasiona trzeba regularnie podlewać, nie dopuszczając do wysuszenia gruntu. W krótkim czasie trwa powinna zacząć kiełkować. Gdy już nieco podrośnie, można w wielu miejscach porobić w glebie malutkie dziurki aby zapewnić lepszy dostęp powietrza do gleby.

Pierwsze koszenie

Gdy trawa już będzie gęsta i mocna, można przystąpić do pierwszego koszenia. Pierwsze koszenie nie powinno być koszeniem na niewielką wysokość. Warto na początku pozostawić trawnik, gdzie wysokość trawy będzie nieco większa, dopiero przy którymś kolejnym koszeniu, kosić, obniżając wcześniej w kosiarce wysokość koszenia.

Aby trawnik wyglądał pięknie i zdrowo nie można zapomnieć też o regularnym nawadnianiu, szczególnie wtedy gdy jest bardzo gorąco, a także o odpowiednim nawilżeniu trawnika. W sklepach można znaleźć nawóz do trawników. To najlepsze rozwiązanie, w składzie takiego nawozu bowiem znajdują się składniki odżywcze, które pomogą trawie rosnąć lepiej. Dobrze przygotowany i zadbany trawnik na długo będzie bardzo atrakcyjną częścią przydomowej działki. Warto taki założyć, dbać o niego i cieszyć się piękną zieloną trawą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *