Skip to main content
Okna PCV Bochnia

Konserwacja okien PCV

Właściciele domów chcą, aby okna w ich domostwach wyglądały estetycznie i służyły przez długi czas. Aby osiągnąć zamierzone efekty, należy wybrać do montażu okna dobrej jakości. Ważne jest również ich prawidłowe zamontowanie, aby dobrze wyglądały i spełniały swoje funkcje. Nawet najlepsze okna na rynku nie są jednak odporne na negatywne działanie warunków atmosferycznych. Dlatego trzeba co jakiś czas przeprowadzać ich konserwację, pielęgnację, aby okna służyły bez zarzutów. Jak jednak robić to we właściwy sposób?

Okna plastikowe Bochnia

Jak prawidłowo myć szyby i ramy okienne?

Aby zachować prawidłową kondycję okien, należy co jakiś czas dokładnie umyć szyby oraz ramy okna. Należy czyścić jednakowo zewnętrzną oraz wewnętrzną część okien. Jeżeli nie będziemy regularnie czyścić okien, to może na nich osadzić się znaczna ilość kurzu, co może prowadzić do powstania szkodliwych mikroorganizmów. Okna są również wystawione na negatywne działanie warunków atmosferycznych, dlatego tak ważna jest regularna pielęgnacja. Środki, jakie użyjemy do pielęgnacji, powinny być dostosowane do rodzaju okien. Na rynku dostępne są bowiem ona aluminiowe PCV oraz drewniane. Każdy z tych rodzajów wymaga do czyszczenia specjalnej chemii, dostosowanej do materiałów, z jakich wykonane jest okno. Zastosowanie niewłaściwych preparatów może poskutkować uszkodzeniem szyb lub ramy. Dlatego to odpowiedniej pielęgnacji należy używać środków zalecanych przez producenta. W razie pytań pracownicy firmy Okna PCV, drewniane i dachowe w Bochni udzielą fachowego doradztwa i doradzą jakich środków czystości użyć. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że zastosowane przez nas detergenty nie zniszczą powierzchni okna.

Kiedy można usuwać folię ochronną?

Folia ochronna znajdująca się na nowych oknach powinna być zdejmowana zgodnie z zaleceniami producenta. Niestety wiele osób robi to zbyt szybko lub zbyt późno. Może to prowadzić do uszkodzenia okien. Najgorszą praktyką jest pozostawiane tej foli na stałe z myślą, że będzie działać ochronnie. Nie jest to jednak prawda. W instrukcjach od producenta są dokładne porady jak i kiedy to robić. Najczęściej folię należy zdjąć miesiąc po montażu okien.

Jak czyścić okucia i uszczelki?

Okucia i uszczelki w oknach również ulegają zużyciu. Dbanie o te elementy jest bardzo ważne, ponieważ ich uszkodzenia mogą prowadzić do nieszczelności. Podczas czyszczenia tych elementów warto posłużyć się filmem instruktażowym: https://www.youtube.com/watch?v=nEeHTq2rRE8&ab_channel=ForumWiedzy, gdzie pokazano jak, krok po krorku, konserwować okucia i zawiasy okienne. Okucia znajdujące się w oknach powinny być dokładnie czyszczone przynajmniej dwa razy w roku. Do ich pielęgnacji należy używać delikatnych środków, a najlepiej takich, które posiadają naturalne pH. Gdy uszczelki bądź okucia nie nadają się już do użytkowania, to należy je wymienić. Jeżeli nie zadbamy o odpowiednią konserwację tych elementów, musimy się liczyć z poważnymi konsekwencjami, do których należy nawet pękanie okna. Okna bez odpowiednich uszczelek stają się nieszczelne, co powoduje utratę ciepła. Aby wymyć wszystkie elementy okna warto oglądnąć film instruktażowy

Regulowanie okien

Do prawidłowego funkcjonowania okien, niezbędna jest cykliczna regulacja. Dzięki temu zapobiegniemy opadaniu okien i problemom z otwieraniem. Największa tendencja do opadania występuje wśród dużych okien z ciężkimi ramkami. To ten rodzaj okien należy najczęściej regulować. Pierwsze regulowanie powinno mieć miejsce już kilka miesięcy po zamontowaniu okien. Jest to jedyny sposób, aby uniknąć problemów z opadającymi oknami.

Komentarzy (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *