Skip to main content
Montaż rekuperacji

Rekuperacja – samodzielnie czy z fachowcem?

Prawidłowo działająca wentylacja gwarantuje dobrą jakość powietrza w budynku i zapobiega nadmiernej wilgotności. Wymiana zużytego powietrza na świeże jest niezbędna, aby utrzymać budynek we właściwym stanie technicznymi i uniemożliwić rozwój pleśni. Od jakości powietrza w pomieszczeniach zależy też zdrowie i dobre samopoczucie przebywających tam ludzi. Chociaż istnieją różne rodzaje wentylacji, rosnącym zainteresowaniem cieszy się rekuperacja – wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, ponieważ pozwala znacząco obniżyć zapotrzebowanie domu na energię pierwotną. Czy montaż rekuperacji jest na tyle prosty, że każdy sobie z nim poradzi? Czy lepiej zlecić tę czynność fachowcom?

Czym jest rekuperacja?

Rekuperacja to wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła. Zapewnia dostęp do świeżego powietrza z zewnątrz o niskim poziomie zanieczyszczeń i umożliwia pozbycie się powietrza zużytego o wysokiej zawartości dwutlenku węgla. W sezonie grzewczym odzyskuje ciepło przez ogrzanie powietrza nawiewanego, dzięki czemu można zaoszczędzić na ogrzewaniu. Rekuperacja to jedna z tych instalacji, które pozwalają szybko uzyskać niskie parametry energochłonności budynku, co jest szczególnie ważne dla osób planujących budowę domu.

Jakie są etapy montażu rekuperacji?

Aby przystąpić do montażu rekuperacji, potrzebny jest rzetelnie wykonany projekt, który uwzględnia parametry rekuperatora i położenie kanałów wentylacyjnych. Pierwszym etapem, który rozpoczyna montaż instalacji rekuperacji, polega na wykonaniu instalacji wentylacyjnej i rozprowadzeniu kanałów. W kolejnym kroku wykonuje się punkty nawiewne i wywiewne do transportowania powietrza. Następnie instaluje się rekuperator o odpowiedniej mocy – centralę wentylacyjną, która składa się z wentylatora nawiewnego, wywiewnego i wymiennika ciepła ogrzewającego powietrze wnikające do wnętrza. Ostatni etap montażu to wyregulowanie instalacji.

Rekuperacja mechaniczna Lublin

Rekuperacja – czy samodzielny montaż jest łatwy?

Chcąc zaoszczędzić, wielu inwestorów planuje samodzielny montaż rekuperacji. Nie zawsze jednak jest to dobry pomysł, ponieważ, bez fachowej wiedzy bardzo łatwo popełnić błędy, które sprawią, że wentylacja nie będzie ani skuteczna, ani energooszczędna. Aby wykonać prawidłowy projekt instalacji, trzeba wykonać precyzyjne wyliczenia, o co może być trudno bez odpowiedniego przeszkolenia. Wiele problemów osobom niedoświadczonym, jak wspomniano na stronie https://mat-kom.eu/oferta/wentylacja-lublin, sprawia też dobór rekuperatora o właściwej mocy, osprzętu i regulacja instalacji. Wybór gorszej jakości materiałów zmniejszy efektywność rekuperacji i narazi ją na częste usterki.

Rekuperacja – dlaczego jej montaż warto zlecić fachowcom?

Trudno uniknąć błędów podczas samodzielnego montażu rekuperacji. Jako że mogą one przysporzyć wiele kłopotów, korzystniej jest zlecić montaż rekuperacji ekipie fachowców z uprawnieniami. Firma instalacyjna nie tylko wykona projekt, ale także pomoże wybrać sprzęt, kompleksowo wykona instalację i ją wyreguluje. Pozwoli to nie tylko cieszyć się energooszczędną i komfortową wentylacją pomieszczeń, ale także zaoszczędzić na kosztach materiałów i wydatkach na częste naprawy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *