Rodzaje tynków maszynowych – kiedy i jak je nakładać?
Nakładanie tynków może być sporym wyzwaniem dla osób, które nigdy wcześniej nie zajmowały się pracami tego typu. Roboty te zleca się więc najczęściej specjalistycznym firmom, zatrudniającym doświadczonych fachowców i posiadającym odpowiednie wyposażenie. Używają one zwykle specjalnych tynków maszynowych. Czym są te produkty i w jaki sposób należy je stosować?
Czym jest tynk maszynowy?
Popularne obecnie tynki maszynowe są gotowymi do użycia suchymi mieszankami, które, po połączeniu z wodą w specjalnym agregacie tynkarskim, mogą być nakładane bezpośrednio na ścianę. Ze względu na skład można wyróżnić kilka grup tych produktów: tynki gipsowe (obecnie są one najbardziej rozpowszechnione), wapienne oraz cementowo-wapienne. Różnią się one nie tylko surowcami, użytymi do produkcji, lecz również właściwościami i sposobem nakładania
Jaka jest rola wyposażenia przy wykonywaniu tynków maszynowych?
Prace tynkarskie, szczególnie te prowadzone przy użyciu tynków maszynowych, wymagają zastosowania specjalistycznego sprzętu. Z tego powodu ich wykonanie warto powierzyć firmie, dysponującej odpowiednim wyposażeniem. Wielu klientów poleca – z tego właśnie względu – mieszczącą się w Szczecinie, a konkretnie w lokalizacji: https://goo.gl/maps/w2U2E3gkv4onwAKP9 firmę Artynk Tynki Maszynowe, znajdująca się na ul. Czcibora 40/6, 71-667 Szczecin (Tel. 501 014 309), która posiada niezwykle rozbudowane i nowoczesne zaplecze techniczne. Zapewnia ono zarówno wysoką jakość robót, jak i sprawne ich wykonanie.
Kiedy można kłaść tynk maszynowy?
Nakładanie tynku można rozpocząć nie wcześniej niż 30 dni od wybudowania ściany z pustaków lub bloczków betonowych lub 90 dni – w przypadku ścian żelbetowych. Należy przy tym pamiętać, że temperatura w trakcie prac nie powinna spaść poniżej 5 stopni Celsjusza. Jeżeli jest natomiast zbyt wysoka (powyżej 25 stopni) – może spowodować zbyt szybkie odparowanie wody. Dlatego też prowadzenie robót tynkarskich podczas upałów również nie jest dobrym pomysłem.
Jak kładzie się tynki gipsowe?
Przy użyciu tynków gipsowych uzyskuje się idealnie równą powierzchnię ściany lub sufitu, bez konieczności stosowania gładzi. Dodatkowo można kłaść je jednowarstwowo. Po nałożeniu tynku należy go jedynie wyrównać, uzupełnić ewentualne braki i dokonać ponownego wyrównania. Końcowym etapem robót jest gładzenie jego powierzchni. Całość prac zajmuje zaledwie kilka godzin. Co ważne, tynku tego typu nie należy używać w miejscach, gdzie występuje wilgoć.
Jak kładzie się tynki maszynowe wapienne i cementowo-wapienne?
Tynki wapienne i cementowo-wapienne nakłada się w dwóch lub nawet trzech warstwach. Ich podstawową zaletą jest odporność na działanie wody, dlatego też często używa się ich w kuchniach i łazienkach. W wypadku każdego z wymienionych typów tynków postępowanie wygląda podobnie. Na przygotowaną powierzchnię kładzie się kolejne warstwy substancji. Po nałożeniu pierwszej (tzw. obrzutki) należy odczekać około 48 godzin. Drugą warstwę tynków nakłada się na wyschniętą ścianę, po czym wyrównuje się ją. Następnie, po uzupełnieniu ewentualnych braków, równa się ponownie powierzchnię i dokładnie się ją gładzi.