Skip to main content

Rynek pierwotny czy wtórny – co lepiej wybrać?

Polski rynek nieruchomości raz ma się lepiej, a raz gorzej. Jednak mieszkania cały czas są w obiegu. Kupujemy lokale nie tylko po to, aby w nich zamieszkać, ale także jako inwestycję. Przy wyborze kierujemy się nie tylko metrażem, ale też ceną, okolicą, a nawet przyszłymi sąsiadami. Jednak niemałym problem jest wybór pomiędzy rynkiem wtórnym i pierwotnym. W tym tekście wyjaśnimy, czym różnią się oba rynki, a także przedstawimy ich zalety i wady.

Czym jest rynek pierwotny?

Rynek pierwotny oferuje nam nieruchomości z tzw. pierwszej ręki. Lokal z rynku pierwotnego najczęściej pochodzi od dewelopera. Jednym z najbardziej polecanych deweloperów jest deweloper Amaro – Zielona Góra. Lokale z rynku pierwotnego to lokale, w których nikt wcześniej nie mieszkał. Ponadto nie ma w nich mebli, drzwi czy toalety. Najprawdopodobniej w mieszkaniu będą tylko przyłącza do podłączenia elektryki oraz ocieplenie.

 

Czym jest rynek wtórny?

Jak możemy się domyślić, rynek wtórny oferuje nam mieszkania, które były już użytkowane. W tym przypadku bardzo często się zdarza, że lokum sprzedawane jest wraz z większością wyposażenia. Dlatego powinniśmy pamiętać, że może czekać nas wynoszenie starych mebli bądź remont.

 

Zalety i wady rynku pierwotnego.

Przede wszystkim własna aranżacja. Kupując mieszkanie z pierwotnego rynku, takie jak np. apartamenty w Zielonej Górze, nie musimy się martwić wynoszeniem zbędnych przedmiotów, zdzieraniem tapet, czy zrywaniem kafelek ze ścian. Możemy urządzić całe mieszkanie według własnego gustu i pomysłu.
Ponadto dzięki temu, że kupujemy mieszkanie z rynku pierwotnego, znacznie zmniejsza się ryzyko, że napotkamy jakieś poważne zaniedbania i ukryte wady.
Największą wadą rynku pierwotnego jest to, że kupujemy mieszkanie od dewelopera, który ciągle obraca pieniędzmi, w tym także naszymi. Jeśli będzie zbyt pewny siebie i źle zainwestuje, to my także na tym ucierpimy. Choć takie sytuacje zdarzają się stosunkowo rzadko to lepiej wziąć je pod uwagę.
Poza tym kupując mieszkanie od dewelopera, musimy liczyć się z tym, że zanim mieszkanie będzie gotowe do odbioru, to trochę będziemy musieli na nie poczekać.
Nie zapominajmy także o dodatkowych kosztach, jakie poniesiemy podczas wyposażania i malowania mieszkania.
Ponadto musimy pamiętać także o tym, że dopóki nie odbierzemy kluczy, nie będziemy wiedzieć, kto mieszka za ścianą. Nie wszyscy sąsiedzi muszą być mili i spokojni.

 

Zalety i wady rynku wtórnego.

Do głównych zalet rynku wtórnego możemy zaliczyć przede wszystkim to, że nie musimy czekać na odbiór kluczy. Podpisujmy umowę, wpłacamy pieniądze i możemy się wprowadzać. Poza tym możemy kupić mieszkanie nie tylko w nowym bloku, ale również w starszej kamienicy.
Na rynku wtórnym mamy także szeroki wybór lokali o różnym metrażu i ilości pomieszczeń, dlatego znacznie łatwiej wybrać nam mieszkanie, o jakim marzyliśmy.
Tutaj plusem jest także to, że przed podpisaniem umowy, możemy poznać sąsiadów, dzięki czemu będziemy wiedzieć, co może nas czekać.
Największą wadą rynku wtórnego są ponoszone koszty zarówno remontu, jak i czynszu, który trzeba wpłacać do spółdzielni mieszkaniowej.
Kupując mieszkanie na rynku wtórnym, musimy się liczyć także, z tym że częściej będziemy narażeni na awarie i usterki, ponieważ cały budynek ma już swoje lata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *