Czego potrzeba do gry w Warhammera 40K?
Gry bitewne wymagają odpowiedniego przygotowania przed rozgrywką – Warhammer 40K nie jest tutaj wyjątkiem. Zanim gracze rozpoczną zabawę, muszą zadbać o miejsce do gry, niezbędne akcesoria i figurki. Warto też zaopatrzyć się w podręczniki, nawet jeśli dobrze poznało się już zasady. Jak przygotować się do gry, żeby rozgrywka przebiegała płynnie? Co można ustawić na planszy, żeby urozmaicić zabawę? Sprawdźmy.
Jakie rzeczy są niezbędne, żeby zagrać w grę Warhammer 40K?
Wszyscy zainteresowani wiedzą, że do gry w Warhammera 40K najważniejsze są modele. Szeroki wybór figurek do gier bitewnych można znaleźć na https://zagrajnik.shop/. Reprezentują one jednostki, które obaj gracze wystawiają podczas rozgrywki. Każda z nich ma swoją wartość punktową, a obaj gracze muszą zmieścić się w ustalonym limicie.
Oprócz nich trzeba też zadbać o miejsce do gry i akcesoria:
- kostki,
- miarki,
- charakterystyki jednostek,
- tereny.
W grze Warhammer 40K używa się kości sześciennych. Do mierzenia odległości wykorzystuje się miarkę calową – wszystkie wartości, takie jak zasięg uzbrojenia czy rozstaw znaczników na planszy, podane są właśnie w nich.
Skąd wziąć zasady do gry?
Podstawowe zasady do Warhammera 40K, czyli Core Rules, dostępne są za darmo na stronie Warhammer Community. Games Workshop udostępniło je wraz z premierą 10. edycji gry. Oprócz tego trzeba posiadać także zasady frakcyjne, które dostępne są w kodeksach lub indeksach (dla frakcji, które nie otrzymały jeszcze swoich książek w obecnej edycji).
Czy figurki muszą być pomalowane?
Nie, chociaż frajda z zabawy będzie większa, jeśli obaj gracze będą korzystali z pomalowanych modeli. Zgodnie z zasadami 10. edycji gracz, który dysponuje pomalowaną armią, dostaje dodatkowo 10 punktów po zakończeniu rozgrywki, chociaż jest to zasada, z której nie korzysta się zawsze.
Jak przygotować stół do gry w Warhammer 40K?
Wymiary planszy do gry w Warhammera 40K są określone przez zasady. Zależą one od formatu. Strefy rozstawienia graczy są ustalane przed rozgrywką i zależą od konkretnych scenariuszy.
Wielkość stołu do gry:
- Combat Patrol – 44×30 cali.
- Incrusion i Strike Force (1000-2000 punktów) – 44×60 cali.
- Onslaught (3000+ punktów) – 44×90 cali.
Stół może być większy, ale wówczas trzeba na nim wyznaczyć granice planszy. Jest to niezbędne, ponieważ dzięki temu można prawidłowo umieścić znaczniki misji w odpowiednich miejscach.
Oprócz tego na stole powinny też znaleźć się tereny. Różne rodzaje przeszkód terenowych mają swoje własne zasady opisane w Core Rules. Im jest ich więcej, tym łatwiej się gra jednostkami nastawionymi na walkę w zwarciu.
Rodzaje terenów:
- kratery i gruzy,
- barykady,
- posągi,
- wzgórza,
- budynki,
- kontenery,
- drzewa,
- ruiny.
Część terenów wpływa na zasięg widzenia lub zapewnia jednostkom dodatkową osłonę. Gracze ustalają ułożenie terenów przed rozpoczęciem rozgrywki. Przeszkody terenowe dopasowane klimatem do uniwersum Warhammera jeszcze bardziej zwiększają frajdę, jaką daje rozgrywka.