Skip to main content
JAREX - Pomoc Drogowa Wrocław

Co to jest transport niskopodwoziowy?

Przemieszczanie sprzętu o dużych gabarytach i wadze po drogach publicznych prowadzi często do wielu problemów. W niektórych wypadkach transport na własnym podwoziu maszyn budowlanych lub rolniczych jest wręcz niemożliwy i konieczne jest zastosowania specjalistycznych rozwiązań, które pozwolą na ich przewóz. Na rynku nie brakuje na szczęście firm, które świadczą usługi w tym zakresie, oferując transport niskopodwoziowy.

Transport niskopodwoziowy Wrocław - JAREX

Czym jest transport niskopodwoziowy?

Przewóz ładunków o dużych gabarytach podlega w naszym kraju regulacjom prawnym, dlatego też przedsiębiorstwo, które się nim zajmuje, musi nie tylko dysponować odpowiednim sprzętem, lecz również uzyskać stosowne zezwolenia. Ich zdobycie nie jest łatwe – konieczne jest przedstawienie wielu dokumentów – na przykład poświadczeń, potwierdzających możliwość przemieszczania się sprzętu po mostach o konkretnej nośności.

Sam sprzęt, używany w transporcie niskopodwoziowym, ułatwia również załadunek i wyładunek, dzięki czemu przewóz może odbywać się niezwykle sprawnie. Oczywiście kwestią, równie ważną co technika, jest odpowiednia organizacja i przeprowadzenie prac. W praktyce jedynie wysokiej klasy specjaliści są w stanie zaplanować trasę przejazdu tak, by przewóz ładunku o dużych rozmiarach nie powodował utrudnień w ruchu. W tym celu konieczne jest uwzględnienie miedzy innymi promieni skrętów na skrzyżowaniach i rondach, nośności i szerokości mostów i wiaduktów czy wysokości krawężników, występujących przy poszczególnych kategoriach dróg. Firma Pomoc Drogowa Tir Wrocław JAREX mieszcząca się przy ul Zakładowej 11X/10 dysponuje nie tylko odpowiednim sprzętem do takiego rodzaju przejazdów, ale posiada również wykwalifikowanych specjalistów, którzy bez względu na czas przyjadą na miejsce zdarzenia.

Naczepy niskopodwoziowe – podstawowe wymogi w stosunku do tego sprzętu

Względy bezpieczeństwa wymagają również, by naczepy niskopodwoziowe spełniały wymagania norm technicznych. Zgodnie z informacjami na stronie https://www.pomocdrogowatirwroclaw.pl/transport-niskopodwoziowy/ wśród ich wyposażenia powinny znajdować się między innymi odciągi łańcuchowe, pasy ściągające, napinacze śrubowe z hakami oraz listwy kotwiczne. Średnica ich kół powinna być mniejsza od średnicy, charakteryzującej pojazd ciągnący. Konieczne jest też specjalne oświetlenie, pozwalające na zachowanie odpowiedniej widoczności, niezależnie od aktualnej pory dnia oraz warunków pogodowych. To tylko przykład specjalistycznych rozwiązań, które muszą być stosowane w sprzęcie tego typu. Ich użycie gwarantuje zarówno szybkie i bezpieczne przewiezienie niestandardowego ładunku na dużą odległość, jak i wysokie bezpieczeństwo, zarówno dla przewożonych maszyn, jak i dla pozostałych użytkowników dróg.

Naczepy niskopodwoziowe – podstawowe rodzaje

Obecnie spotkać można najczęściej dwa typy naczep, przystosowanych do transportu niskopodwoziowego. Rodzaj zastosowanego sprzętu powinien być jak najlepiej dostosowany do trasy przejazdu oraz charakterystyki przewożonego ładunku, warto więc wiedzieć czym różnią się od siebie wspomniane modele.

Naczepa typu semi to w zasadzie płaska platforma, która posiada ciekawą cechę konstrukcyjną – można ją wydłużać oraz rozszerzać. Proces załadunku i wyładunku ułatwiają w jej wypadku hydraulicznie opuszczane najazdy, a stabilność na drodze zapewnia zestaw kół, umieszczonych zwykle na trzech osiach (chociaż można spotkać specjalistyczne modele, w których liczba osi sięga nawet dziewięciu).

Cechą charakterystyczną naczep niskopodłogowych typu tieftbet jest zagłębienie pokładu ładunkowego, zapewniające świetne warunki do transportu sprzętu budowlanego i rolniczego. Wyposażone są one najczęściej w dwie, trzy lub cztery osie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *