Skip to main content
Gdzie sprzedać używany samochód?

Jak pozbyć się używanego samochodu?

Decyzja o pozbyciu się starego auta może być trudna — w wielu wypadkach łączy nas z nim sentyment. W końcu przychodzi jednak moment, w którym koszty napraw i bieżącego utrzymania samochodu przekraczają możliwości domowego budżetu, a stopień zużycia pojazdu nie pozwala na jego dalszą eksploatację. Co można zrobić w takiej sytuacji?

Co zrobić ze starym autem?

Istnieje wiele metod pozbycia się starego samochodu. Najczęściej wymieniane są:

  • samodzielne poszukiwanie kupca;
  • złomowanie;
  • sprzedaż auta do skupu.

Obecnie coraz więcej osób decyduje się na ostatnią z wymienionych tu opcji. Związane jest to przede wszystkim z wygodą — jak możemy przeczytać na stronie, którą prowadzi profesjonalny skup aut w Starogardzie Gdańskim, klienci takiego podmiotu mogą liczyć na bezpłatną wycenę oraz szybką finalizację transakcji. Skupy samochodów odbierają też auta niesprawne i uszkodzone własnym transportem, właściciele nie muszą więc martwić się o to, w jaki sposób dostarczyć pojazd do siedziby firmy.

Czy nabywca używanego samochodu może go zwrócić?

Warto również pamiętać, że osoba, która sprzedaje pojazd, ponosi odpowiedzialność z tytułu rękojmi. Oznacza to, że wszelkie wady, zatajone przed kupcem, mogą skutkować złożeniem przez nowego właściciela żądań:

  • naprawy auta,
  • obniżenia ceny.

Nabywca pojazdu ma również możliwość odstąpienia od umowy — w artykule „Jak zwrócić zakupiony samochód?” znajdziemy szczegółowy opis obowiązującej przy tym procedury. Warto jednak zauważyć, że w przypadku sprzedaży auta do skupu ryzyko tego typu praktycznie nie występuje — większość umów, zawieranych z działającymi na tym rynku podmiotami, posiada klauzule wyłączające działanie rękojmi.

Jak sprzedać używane auto?

Czy warto naprawić auto przed jego sprzedażą?

Sprzedaż samochodu we własnym zakresie wymaga starannych przygotowań: pojazd powinien zostać umyty, a jego wnętrze posprzątane. Trzeba też dokonać drobnych napraw, a na dodatek — skompletować dokumenty, które będą potrzebne do sfinalizowania transakcji. Niestety, nawet wykonanie wszystkich tych czynności nie da nam gwarancji, że nasze auto szybko znajdzie nabywcę. Warto również sprawdzić, czy takie działania mają sens ekonomiczny — jeżeli auto wymaga drogich napraw, a kwota, jaką można uzyskać z jego sprzedaży, jest znikoma, lepszym sposobem na pozbycie się samochodu będzie sprzedanie go do skupu lub zezłomowanie.

Jak wygląda proces sprzedaży używanego samochodu?

Jeżeli sprzedajemy samochód samodzielnie, musimy uzbroić się w cierpliwość — cały proces może trwać wiele miesięcy. W tym czasie konieczne będzie odbywanie spotkań z potencjalnymi nabywcami, trzeba więc zarezerwować na to czas. Nieco szybciej przebiega proces sprzedaży samochodu na złom, jednak w tym wypadku problemem może być konieczność przetransportowania pojazdu do stacji demontażu (co do zasady obowiązek ten spada na barki sprzedającego). Najprostszym wyjściem jest w tej sytuacji skorzystanie z usług skupu samochodów — przedsiębiorcy, działający w tej branży, oferują błyskawiczną finalizację transakcji.

Jaką kwotę można otrzymać za sprzedany samochód?

Suma, jaką można otrzymać za używany samochód, zależy od sposobu jego zbycia. W przypadku samodzielnego znalezienia kupca można liczyć na kwotę, odpowiadającą z grubsza wartości rynkowej auta. Od uzyskanej sumy trzeba jednak odjąć wspomniane już koszty, związane z przygotowaniem pojazdu do transakcji, jego utrzymaniem w trakcie oczekiwania na nabywcę oraz wystawieniem ogłoszeń.

Pojazd sprzedany na złom wyceniany jest według swojej wagi — za kilogram samochodu osobowego otrzymamy od 30 do 50 groszy. Jako że auta takie ważą średnio ok. 1800 kg, cena, jaką można uzyskać przy ich złomowaniu, wynosić będzie od 540 do 900 zł. W przypadku sprzedaży auta do skupu możemy natomiast liczyć na ok. 80% ceny rynkowej. Rozwiązanie to pozwala uniknąć praktycznie wszystkich kosztów i błyskawicznie sfinalizować transakcję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *