Skip to main content
Arteterapeuta - Anna Sikorska

Jak działa arteterapia?

Psycholodzy odkryli, że sztuka otwiera dostęp do naszego wnętrza, pomaga leczyć również sferę fizyczną pacjenta. Terapia jest dobrym rozwiązaniem dla pacjentów w każdym przedziale wiekowym.

Arteterapia ćwiczenia

Do jakich pacjentów, kierowana jest arteterapia?

Terapia kierowana jest do pacjentów, którzy mają problem w nawiązywaniu relacji werbalnej, z zaburzeniami lękowymi, depresją, nerwicą, po traumie, leczących uzależnienia. Arteterapia sprawdza się u pacjentów z niepełnosprawnością intelektualną. Ta forma terapii może stanowić uzupełnienie w leczeniu pacjentów, którzy chorują na nowotwory. Arteterapia pozwala nawiązać kontakt z dziećmi autystycznymi, po przeżytych traumach, pozwala na odprężenie, uwalnia od napięcia, również osoby całkowicie zdrowe. Dobór odpowiedniej terapii zależeć będzie od kilku czynników, takich jak predyspozycje danego pacjenta, od inwencji terapeuty, od umiejętności i doświadczeń pacjenta. Istnieje wiele ośrodków przeznaczonych warsztatom arteterapeutycznym. Jednym z nich jest SensArte – akademia arteterapii. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o terapii przez sztukę i zacząć pracować wykorzystując jej techniki to tutaj dowiesz się czym jest arteterapia i jak zostać arteterapeutą. Warto pamiętać, że wiąże się to z ukończeniem konkretnych kursów i szkoleń.

Jak działa arteterapia?

Ekspresja i wyrażenie siebie w sztuce pozwala na doznanie poczucia wyzwolenia, wewnętrznego oczyszczenia, które określimy jako katharsis. W pewnym momencie, kiedy zaczniemy pracować nad sobą, pękają blokady emocjonalne, pacjent się otwiera. Pacjent odczuwa zmniejszone natężenie stresu, niweluje się u niego napięcie, zaczyna uświadamiać sobie podłoże przeżytych problemów, co z kolei prowadzi do polepszenia się jego sytuacji, stanowi krok we właściwym kierunku. Arteterapia działa na poziomie świadomym oraz podświadomym. Na terapię udają się często osoby, które nie potrafią zbudować poprawnych, dojrzałych relacji.

W trakcie arteterapii często wzmacnia się poczucie samooceny pacjenta, który uświadamia sobie, jak wiele potrafi. Pacjent zmienia perspektywę patrzenia na świat, inaczej niż dotychczas myśli i odczuwa. W trakcie terapii powstaje inny, bardziej świadomy siebie i swoich talentów człowiek. Arteterapia pełni trzy podstawowe funkcje:

  1. korekcyjną, gdzie chodzi o odzyskanie równowagi psychicznej;
  2. edukacyjną, gdzie pacjent zdobywa nowe umiejętności, poszerza swój zakres wiedzy, ubogaca się wewnętrznie;
  3. rekreacyjną, gdyż zajęcia mogą być świetną formą relaksu, wartościowo spędzonego czasu;

Techniki arteterapii

Jakie są rodzaje arteterapii?

Przykładami arteterapii będą:

  • choreoterapia – terapia tańcem i ruchem, pomaga uwolnić się od stresu, wyzwala radość, odprężenie;
  • muzykoterapia – praca z głosem, muzyka pobudza bądź uspokaja, daje możliwość poczucia sprawstwa;
  • bajkoterapia – terapia polegająca na wysłuchaniu bajek, kierowana do dzieci – ma podsuwać pewne rozwiązania;
  • filmoterapia – terapia poprzez film, oglądanie filmów zakończone dyskusją;
  • terapia przez sztuki plastyczne – stanowi drogowskaz dla terapeuty.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *