Najważniejsze informacje o arteterapii
Na pewno nie jeden z nas słyszał o różnej metodzie terapii. Każda z nich pomaga nam w zmaganiu się z codziennymi lękami, depresją, zaburzeniami, a nawet z uzależnieniem. Pomaga również w odbudowaniu relacji z rodziną i przyjaciółmi, które w rodzinie zostały nadszarpnięte poprzez przemoc lub molestowanie, natomiast w kontaktach przyjacielskich pomaga osobom nieśmiałym, wycofanym lub niepełnosprawnym.
Czym jest arteterapia?
Arteterapia to nie tylko metoda stosowana w pomocy osobom poszkodowanym, ale i również stosowana jest w rozwoju osobistym. Wracając do naszego pytania w tytule, czym jest arteterapia? Otóż jest to metoda zajęciowa dobrana do odpowiedniej ilości osób, wieku, rodzaju terapii, oraz celu pracy. Do metody arteterapii zaliczyć można wszystkie te, które pomogą zrozumieć problem pacjenta, wyobrazi sobie efekt pracy, zaobserwuje proces tworzenia, pobudzi swoje emocje do techniki plastycznej, słownej, jak i zaangażuje się do działania praktycznego.
Techniki arteterapii
W arteterapii wyróżnić można metody i techniki takie jak: metody pokazowe polegają na zaangażowaniu dotyku i wzroku. Praca z książką polega na rozmawianiu o poezji, lekturach. Obserwacja, eksperyment i wycieczka polegają na wdrożeniu pacjenta bądź ucznia do zaangażowania się w metodę poprzez logiczne myślenie i zapamiętanie. Praktyczne działanie polega na tym, że pacjent bądź uczeń projektuje lub modeluje. Technika w arteterapii natomiast polega na wykorzystaniu i realizowaniu różnych technik malarskich, graficznych, jak i również wykonane przez pacjenta lub ucznia z różnych tworzyw takich jak glina, masa solna, masa papierowa, rękodzieło i rzemiosło. Jeśli chcesz dowiedzieć się jakie są techniki arteterapii odwiedź stronę SensArte.
Jaka jest najbardziej znana metoda arteterapii?
Najbardziej popularną techniką jest terapia poprzez sztukę. Polega ona na tańcu, malunku lub rzeźby. Sztuka wpływa bardzo mocno na psychikę i emocje człowieka, pomaga w poznaniu siebie, swojego wnętrza. Sztuka nie powinna kojarzyć się tylko z terapią chorej duszy, ale także z poznaniem własnych lęków, depresji czy nerwicy. Sztuka pomaga również w otwarciu się na innych ludzi po przebytej traumie lub wyjściu z nałogu.
Dla kogo przeznaczona jest arteterapia?
Terapia pomaga osobom niepełnosprawnym intelektualnie, pacjentom z problemami somatycznymi. Sztuka sprawdza się doskonale u dzieci autystycznych i z problemami emocjonalnymi, wyzwalając z nich gromadzone negatywne uczucia i napięcie dając ulgę i odprężenie. Dla osób, które chcą rozwijać swoją duszę artystyczną, ta metoda również świetnie się sprawdzi, ponieważ uwalniają swój artyzm, równocześnie pozbywając się stresu związanego z opinią dzieła. Terapię sztuką wyróżnić można na poziomie świadomym i nieświadomym. Nieświadoma polega na tym, że do pacjenta dociera jakie emocje w nim buzowały, natomiast świadoma polega na tym, że pacjent odczuwa otaczający go świat i jest świadomy swoich uczuć.
Terapia poprzez sztukę pomaga pacjentom lub uczniom poczuć wyzwolenie i daje upust emocjom nagromadzonym przez pewien czas.