Skip to main content
Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka

Co to jest WWR?

Mianem wczesnego wspomagania rozwoju określa się cały szereg działań o charakterze diagnostycznym i terapeutycznym, który dotyczy dzieci przed ukończeniem 7 roku życia. Zajęcia takie mają na celu poprawę codziennego funkcjonowania oraz zahamowanie rozwoju różnego rodzaju zaburzeń, które zostały u malucha zdiagnozowane. Jak pokazuje praktyka, ich skuteczność jest bardzo duża. Na czym dokładnie polegają zajęcia WWR i jakie są wskazania do terapii?

WWR - wczesne wspomaganie rozwoju dziecka w Poradni Praktis

Czym jest wczesne wspomaganie rozwoju?

Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka często określa się również jako WWR. Pod nazwą tą kryją się kompleksowe zajęcia diagnostyczne oraz terapeutyczne, mające na celu pomoc we wszechstronnym rozwoju małego dziecka. Są one prowadzone przez zespół specjalistów z różnych dziedzin, jak chociażby pedagog, psycholog, logopeda, fizjoterapeuta czy terapeuta SI. Aby WWR przyniosło oczekiwane rezultaty, powinno być wdrożone jak najwcześniej. Największą rolę odgrywają tutaj rodzice, którzy powinni obserwować swoje dziecko i szybko reagować na zaobserwowane nieprawidłowości. Wizyta u pediatry pomoże w określeniu problemu oraz dalszej jego diagnostyce.

Jak przebiega diagnoza i terapia w ramach WWR?

Pierwszym etapem, który powinien przejść każdy rodzic, zauważający nieprawidłowości u swojego dziecka, jest konsultacja z pediatrą. To właśnie on może skierować malucha na dalszą diagnostykę i kolejne konsultacje. Diagnoza oraz terapia w ramach wczesnego wspomagania rozwoju przeprowadzana jest przez zespół doświadczonych specjalistów, zajmujących się konkretnymi obszarami rozwoju dziecka. Będzie to więc pedagog, psycholog, fizjoterapeuta, neurologopedia i logopeda czy też terapeuta integracji sensorycznej. O tym, jak wygląda wczesne wspomaganie rozwoju dziecka w poradni, przeczytać można w artykule https://terapiadzieci.slupsk.pl/wczesne-wspomaganie-rozwoju-dziecka/, w którym zamieszczono również ważne informacje dla rodziców, związane z celami podejmowanych działań oraz formą pomocy, świadczonej także bliskim dziecka.

Jakie są wskazania do uczestnictwa w zajęciach WWR?

Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka to zajęcia, które posiadają diagnozę określonych zaburzeń. Pozwalają one na poprawę jakości funkcjonowania, a czasem nawet na wyrównanie deficytów. Z zajęć WWR mogą skorzystać dzieci z autyzmem, ADHD czy zespołem Aspergera. Przesłanką do tego typu aktywności będą również różnego rodzaju niepełnosprawności, jak np. niepełnosprawność intelektualna, ruchowa czy sprzężona. WWR dotyczy także maluchów z zaburzeniami rozwoju psychoruchowego oraz dysfunkcjami narządów wzroku, słuchu czy mowy. W każdym przypadku decyzję o rodzaju terapii podejmuje zespół specjalistów, którzy określają, które zajęcia będą niezbędne dla konkretnego malucha.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *