Skip to main content
korekcja uszu Gdańsk

Otoplastyka – zalecenia pooperacyjne i możliwe powikłania

Otoplastyka, czyli korekcja uszu, to jeden z najczęściej wykonywanych obecnie zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej. Co więcej, bardzo często operacje przeprowadzane są również u dzieci. Procedura ta nie jest uważana za bardzo inwazyjną, a rekonwalescencja nie wymaga od pacjentów wykonywania nadmiernie skomplikowanych czynności. Warto jednak pamiętać, że jak każdy zabieg chirurgiczny, również korekcja małżowin usznych niesie za sobą konieczność stosowania się do pewnych zaleceń. Co więc należy wiedzieć, by jak najlepiej przygotować się do korekcji uszu?

korekta uszu Gdańsk

Rekonwalescencja po zabiegu

Plastyka uszu, czyli operacja mająca przywrócić prawidłowy wygląd małżowiny, to trwający około godziny lub dwóch zabieg, który można wykonywać przy znieczuleniu miejscowym. Na temat samego zabiegu więcej można przeczytać na www.korekcjauszu.pl – stronie internetowej Kliniki Chirurgii Plastycznej Uszu Kulak Klinika.  Okres rekonwalescencji po tego typu operacji wynosi zazwyczaj do czterech tygodni. Czas po zabiegu nie jest szczególnie obciążający dla pacjenta, warto jednak pamiętać, że stosowanie się do zaleceń lekarza gwarantuje szybszy powrót do zdrowia. Właściwa opieka pozabiegowa jest integralną częścią leczenia, mającą za zadanie zmniejszyć ryzyko wystąpienia komplikacji. Po przeprowadzeniu zabiegu pacjent zostaje wypisany do domu jeszcze tego samego dnia, jednak przez następne dni powinno się unikać nadmiernego wysiłku fizycznego. Należy również zrezygnować z aktywności, które mogłyby naruszyć opatrunek. Pierwsza jego zmiana następuje na wizycie kontrolnej, zazwyczaj na 2-3 dni po operacji. Dlatego też zaleca się, by pierwsze mycie głowy wykonać dopiero na trzy bądź cztery dni po plastyce uszu. Bardzo istotny dla prawidłowego gojenia się rany pozabiegowej jest również prawidłowy sposób spania. Pod głowę należy podłożyć kilka poduszek tak, by ucho nie było narażone na ucisk. Szwy po operacji ściągane są zwykle już dwa tygodnie po zabiegu, jednak prawidłowa pielęgnacja obszaru pozabiegowego trwa zwykle dłużej. W trakcie wizyty kontrolnej lekarz może zalecić stosowanie specjalnych opasek uciskowych do spania. Z kolei przez dwa miesiące po operacji należy zrezygnować z uprawiania sportów kontaktowych, które mogłyby naruszyć obszar koło ucha. Jednak poza szczególnymi przypadkami, okres rekonwalescencji wymaga od pacjenta pewnych wyrzeczeń tylko przez kilka pierwszych dni od wykonania otoplastyki.

Możliwe powikłania po korekcie uszu

Jak każdy zabieg chirurgiczny, operacja uszu również niesie ze sobą pewne ryzyko komplikacji lub powikłań, jednak zazwyczaj jest ono niewielkie. Najczęściej występującym objawem niepożądanym jest krwawienie z rany pooperacyjnej. Wystąpić może zarówno zaraz po zabiegu, jak i na kilkanaście godzin po nim; dotyczyć może wszystkich osób (nie tylko tych z zaburzeniami krzepnięcia krwi). W takiej sytuacji bezzwłocznie należy powiadomić lekarza. Inne powikłania są zazwyczaj wynikiem nieprawidłowej pielęgnacji obszaru pozabiegowego. Niestosowanie się do zaleceń może skutkować wdaniem się zakażenia i rozwojem infekcji. Dlatego szczególnie ważne są właściwa higiena rany pooperacyjnej i regularna zmiana opatrunków. W sytuacji pojawienia się zakażenia, zazwyczaj wymagana jest kuracja antybiotykowa. W szczególnych przypadkach niezbędna może okazać się ponowna operacja. U niektórych pacjentów wystąpić mogą również komplikacje związane z nieprawidłowym bliznowaceniem rany. Są to jednak nadzwyczaj rzadko spotykane sytuacje, ponieważ otoplastyka nie jest raczej obciążona ryzykiem poważnych powikłań. Należy jednak pamiętać, że wszystkie niepokojące objawy po zabiegu należy natychmiast skonsultować z lekarzem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *