Czym jest tlen medyczny?
Odpowiednie nasycenie krwi tlenem jest bardzo ważne dla organizmu człowieka. Szacuje się, że odpowiedni poziom nasycenia krwi tlenem powinien utrzymywać się na poziomie od 95 do 100%. Są jednak takie choroby, które powodują jego obniżenie. Stanowić to może poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale także życia pacjentów. Wsparciem w terapii jest tlen medyczny, podawany przy pomocy odpowiednich urządzeń, które można używać w warunkach domowych.
Tlen medyczny – co to jest?
Jest to gaz o zawartości tlenu na poziomie powyżej 90%. Taka zawartość sprawia, że jest on postrzegany jako produkt medyczny, który zawsze powinien być wykorzystywany tylko i wyłącznie pod okiem lekarza. Tzn. mogą z niego korzystać pacjenci w domach, ale tylko wtedy, kiedy lekarz tak powie. Samodzielnie nie można decydować się na jego stosowanie.
Każda butla z tlenem medycznym do domu pozwala na tlenoterapię, która trwać może łącznie do ok. 130 minut, jeżeli średni przepływ będzie utrzymywał się na poziomie 15 l/min. Należy na bieżąco kontrolować poziom tlenu w butli, aby nie okazało się, że w krytycznym momencie w środku nie będzie tlenu, który pozwoli na swobodne oddychanie.
Wynajem butli z tlenem medycznym czy zakup?
Są osoby, które decydują się na zakup butli medycznej na własność. Jest to wydatek rzędu ok. 1300 złotych (butla 2 litry). Do tego należy doliczyć napełnienie, które kosztuje ok. 100 zł.
Taki zakup dla wielu pacjentów jest zbyt duży. Alternatywą może okazać się wynajem. Renomowana wypożyczalnia sprzętu medycznego Patronus zaprasza do skorzystania ze swojej oferty. Jest to miejsce, które pozwala na okresowy wynajem (to pacjent decyduje o tym na jak długo), dbając jednocześnie o zachowanie urządzeń medycznych w dobrej kondycji.
Kiedy przydają się butle z tlenem medycznym?
Niewydolność oddechowa to dolegliwość, która przydarzyć się może osobom w różnym wieku. Wśród chorób, które mogą spowodować, że konieczne będzie korzystanie z tlenu medycznego, wymienia się:
- mukowiscydoza,
- niewydolność serca,
- nadciśnienie tętnicze,
- astma,
- zwłóknienie płuc,
- COVID-19,
- przewlekła obturacyjna choroba płuc,
- nowotwór płuc.
Niekiedy może się przydarzyć, że zastosowanie tlenu medycznego będzie potrzebne u pacjentów, dochodzących do siebie po różnego rodzaju operacjach. Obecność tlenu pomoże w przyspieszeniu regeneracji komórek. O jego zastosowaniu mogą pomyśleć (za przyzwoleniem lekarza) także te osoby, które mają do czynienia z bezsennością, przewlekłym zmęczeniem lub zbyt dużą ilością stresu.
Domowa tlenoterapia możliwa jest tylko wtedy, gdy pacjent nie jest wentylowany mechanicznie. Jeżeli lekarz uzna, że pacjent nie wymaga ciągłego nadzoru, może zdecydować o jego wypisie ze szpitala. Należy jednak wcześniej postarać się o odpowiedni sprzęt medyczny, który ułatwi swobodne oddychanie w warunkach domowych.