Skip to main content
Terapia tlenowa Słupsk

Jak działa komora hiperbaryczna?

Leczenie chorób i urazów przy pomocy komory hiperbarycznej staje się coraz popularniejsze. Dzieje się to za sprawą uzyskiwania bardzo obiecujących wyników leczenia. Jak dokładnie działa ten sprzęt i do czego się go wykorzystuje?

Leczenie tlenem Słupsk

Czym jest komora hiperbaryczna?

Komora hiperbaryczna służy do przeprowadzania tlenoterapii hiperbarycznej. Metoda ta polega na podawaniu pacjentowi mieszanki powietrza o dużym stężeniu tlenu z podwyższonym ciśnieniem. Prościej mówiąc, pacjent zażywa dawkę bardzo czystego tlenu pod ciśnieniem. Proces ten ma na calu pobudzenie aktywności komórek do rozrastania i regenerowania. Dobrze się nadaje przy leczeniu gojących się ran, a także w sytuacjach zagrożenia życia np. przy zatruciu czadem, przy ostrym niedokrwieniu tkanek miękkich.

Tlenoterapia w komorze hiperbarycznej

Osoba poddawana zabiegowi wchodzi na początku do wnętrza szczelnie zamykanej komory, gdzie stopniowo z upływem czasu jest podnoszone ciśnienie. Po dotarciu do docelowego poziomu ciśnienie jest utrzymywane, a przed zakończeniem sesji powraca do poziomu ciśnienia atmosferycznego. Cała sesja trwa przeważnie od 45 do 90 minut. Leczenie tlenem w komorze hiperbarycznej zostało szczegółowo opisane na stronie https://komorahiperbaryczna.slupsk.pl/leczenie-tlenem-na-czym-polega-tlenoterapia/, gdzie opisano, jak pacjent powinien przygotować się do tego rodzaju zabiegu. W komorze hiperbarycznej pacjent może być ubrany tylko w bieliznę, dres lub piżamę. Ubrania muszą być wykonane w całości z bawełny. Inne akcesoria trzeba zostawić przed komorą. W komorze pacjent może zająć się np. czytaniem, ponieważ ciśnienie jest zwiększanie powoli, co powoduje jedynie niewielki dyskomfort w uszach. W trakcie sesji pacjent ma kontakt wzrokowy i dźwiękowy z personelem obsługującym komorę. Tlenoterapia przebiega w trzech fazach. Pierwsza polega na wypełnieniu komory sprężonym powietrzem do poziomu 2,5 razy większego niż w atmosferze. Osoby wewnątrz komory muszą w tej fazie wyrównać ciśnienie w uszach, stosując się do poleceń personelu. Druga faza to pobyt w warunkach zwiększonego ciśnienia. W tym czasie przez około godzinę z przerwami pacjenci oddychają czystym tlenem. Wszystko odbywa się w specjalnych układach oddechowych. Trzecia faza to dekompresja, czyli stopniowe zmniejszanie ciśnienia w komorze do poziomu tego atmosferycznego. Skutkiem przebywania w komorze hiperbarycznej jest zwiększenie ilości tlenu w organizmie, a w szczególności w niedotlenionych tkankach i narządach. Tlenoterapia pomaga eliminować tlenki węgla z organizmu i działa bakteriobójczo.

Wskazania

Zabiegi komorą hiperbaryczną mogą być stosowane u dzieci i dorosłych. Pomagają leczyć takie dolegliwości jak: zatrucie czadem, niedokrwienie tkanek miękkich, oparzenia termiczne, obrzęki, grzybice, rany, nagła głuchota, choroby skóry, popromienne uszkodzenia tkanek. Początkowo taka terapia wykorzystywania była przez nurków. Dziś jest szeroko stosowana przez wielu lekarzy z powodu bardzo dobrych efektów, jakie dają sesje w takiej komorze.

Przeciwwskazania

Istnieje kilka przeciwwskazań, które uniemożliwiają skorzystanie z komory hiperbarycznej. Należy do nich: padaczka, ciąża, gorączka, zakażenie górnych dróg oddechowych, astma, zaćma, rozrusznik serca, operacje klatki piersiowej i ucha w ostatnim okresie, rozedma płuc, krwotok i obrzęk płuc oraz zapalenie zatok przynosowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *