Skip to main content
Czy prywatny dom seniora jest dobrym wyborem?

Jak wybrać dom seniora z odpowiednim stosunkiem jakości do ceny?

Domy seniora cieszą się coraz większym zaufaniem, a kolejne placówki powstają w szybkim tempie na terenie całego kraju. Dzięki nim możemy godnie przeżyć lata starości i nie obarczać przy tym rodziny postępującymi problemami. Jak wybrać dom seniora, by jakość usług była adekwatna do kosztów pobytu?

Na jaki dom seniora się zdecydować?

Dom seniora – jaki mamy wybór?

Starsze osoby, które potrzebują fachowego wsparcia i całodobowej opieki, mogą zamieszkać w DPS, czyli domach pomocy społecznej. Aby uzyskać miejsce w takim ośrodku, należy odpowiednie dokumenty złożyć u pracownika socjalnego, który następnie zweryfikuje zawarte w nich informacje. Do DPSów z reguły trafią osoby, które trapione są różnego rodzaju problemami i wymagają stałej pomocy.

Zupełnie inaczej jest w prywatnych domach seniora, gdzie komfort życia jest zdecydowanie wyższy, a zdobycie miejsca znacznie łatwiejsze. O zaletach takiego rozwiązania można przeczytać nieco więcej na stronie https://holi-care.pl/dom-seniora-krakow/, gdzie podkreślono m.in. całodobowe wsparcie personelu, najwyższej jakości opiekę zdrowotną i zespół wykwalifikowanych pracowników, dbających o swój nieustanny rozwój.

Jakie są opłaty za pobyt w domu seniora?

Wszystko zależy od tego, w jakim ośrodku zdecydujemy się zamieszkać. W państwowych domach seniora koszty utrzymania wynoszą 70% dochodu pacjenta. Rosną one wraz z pojawieniem się kolejnych schorzeń. Może je ponieść także rodzina seniora, jeśli wspólny dochód wynosi mniej, niż 250%. Zdecydowanie wyższe opłaty wiążą się natomiast z pobytem w prywatnym domu seniora. Podobnie jak w placówkach państwowych, również i tutaj są one zdeterminowane stanem zdrowia pacjenta. Na ogół jednak miesięczny koszt pobytu waha się w granicach 2000-3000 zł, zaś pokój jednoosobowy to jeszcze większy wydatek. W koszty te nie są na ogół wliczane pampersy czy leki, za które trzeba zapłacić z własnej kieszeni.

Ile kosztuje miesięczny pobyt w domu seniora?

Na co zwrócić uwagę, wybierając dom seniora?

O ile kwestia finansowa stanowi dla wielu osób najważniejszy argument przy wyborze domu seniora, warto również zwrócić uwagę na kilka innych aspektów. Przede wszystkim będzie to wysoki standard opieki medycznej, przejawiający się, chociażby w możliwości wezwania karetki pogotowia, jeśli zajdzie taka potrzeba. Jakość codziennego funkcjonowania będzie natomiast wyrażała się w usunięciu barier architektonicznych czy też w umieszczeniu w sypialniach przycisków, dzięki którym seniorzy będą mogli wezwać pomoc.

Cennym źródłem informacji o funkcjonowaniu danej placówki i standardach w niej panujących, jest współcześnie Internet i opinie, zamieszczane na różnego rodzaju portalach. Coraz więcej domów seniora, zwłaszcza tych prywatnych, prowadzi również własne strony internetowe. Tym sposobem aktualności na blogu czy galeria zdjęć stają się ważnym zapisem życia i codziennego funkcjonowania w danej placówce. Warto więc prześledzić poszczególne strony, by wybrać najlepszy dom seniora, w którym godnie i szczęśliwie przeżyje on swoją starość.

Komentarzy (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *