Skip to main content

Jak wygląda badanie morfologii krwi?

Odpowiednia profilaktyka jest podstawą zdrowego stylu życia. To właśnie dzięki badaniom profilaktycznym można wykryć różnego rodzaju choroby, jeszcze na wczesnym etapie ich rozwoju. Pozwalają one również na określenie ogólnego stanu zdrowia oraz wskazują konieczność dalszej diagnostyki, jeśli taka właśnie zaistnieje. Jednym z najważniejszych badań profilaktycznych jest morfologia krwi. Jak wygląda badanie i co warto o nim wiedzieć?

Pobieranie krwi Zawiercie

Jak wykonać badanie morfologii krwi?

Morfologię na ogół zleca lekarz pierwszego kontaktu. Dzięki skierowaniu, nie trzeba ponosić kosztów badania. Istnieje możliwość wykonania morfologii bez skierowania, choć wówczas należy uiścić stosowną opłatę. Warto wiedzieć jednak, że koszty wykonania morfologii nie są duże i na ogół wahają się w granicach 20-30 zł, w zależności od laboratorium, które wybierzemy. Nie istnieją sztywno określone zasady, dotyczące tego, jak często należy wykonywać tego rodzaju badania. Zaleca się, by robić je przynajmniej raz w roku, jeśli pacjent nie skarży się na żadne dolegliwości, a badania chce wykonać wyłącznie profilaktycznie.

Co wykrywa morfologia krwi?

Morfologia krwi pozwala uzyskać informacje o ogólnym stanie organizmu oraz schorzeniach, które nie zdążyły jeszcze dać niepokojących objawów. Jednym z nich jest np. miażdżyca, określana dziś mianem choroby cywilizacyjnej. Na jej pojawienie się wskazuje poziom „złego”, a także „dobrego” cholesterolu. Jej wczesne wykrycie jest szczególnie ważne, gdyż to właśnie ona odpowiada za zawały czy udary, które często prowadzą do śmierci pacjenta. Dzięki morfologii możliwe jest również poznanie poziomu krwinek (zarówno czerwonych, jak i białych) i oznaczenie poziomu TSH, związanego z pracą tarczycy. Morfologię można również ukierunkować na konkretne schorzenia, choć w tym przypadku należy uiścić dodatkową opłatę, bądź też posiadać adekwatne skierowanie.

Centrum medyczne Zawiercie

Jak przebiega pobranie krwi do morfologii?

Pobranie krwi do morfologii to bardzo prosty zabieg. Wykonywany jest on w gabinecie zabiegowym. Ważne, by przed badaniem nie spożywać żadnego posiłku, a do gabinetu stawić się na czczo jeszcze wcześnie rano. Pobranie krwi poprzedza krótki wywiad. Materiał do badań morfologicznych pobierany jest przy pomocy niewielkich rozmiarów strzykawki. Nieznaczne krwawienie na ogół ustaje po upływie ok. 3 minut. Po tym czasie pacjent może wrócić do domu, a próbka jego krwi trafia do laboratorium. Z reguły wyniki dostępne są już następnego dnia w przychodni, choć np. Centrum Medyczne Zawiercie na życzenie pacjenta, przesyła również wyniki badań na adres e-mail jeszcze tego samego dnia.

Gdzie skonsultować wyniki badań?

Po otrzymaniu wyników, należy skonsultować je ze swoim lekarzem pierwszego kontaktu. To również on podejmuje decyzję, jak często należy powtarzać morfologię oraz czy istnieje konieczność pogłębionej diagnostyki poprzez wykonanie specjalistycznych badań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *