Labioplastyka: o co w tym chodzi?
Medycyna estetyczna zyskuje na popularności. Ginekologia plastyczna również zalicza się do tej kategorii. Coraz więcej osób decyduje się na nią całkowicie pomijając aspekt zdrowotny. Pacjentki decydują się na nią z powodów zdrowotnych lub psychicznych. Jakie są zalety i przeciwskazania operacji warg sromowych?
Labioplastyka – na czym się skupia?
Odpowiadając na pytanie: czym jest labioplasyka? – jest to przykład zabiegu, który zalicza się do medycyny estetycznej. Zabieg skupia się na wargach sromowych. Labioplastyka jest wykonywana aby skorygować asymetrię, zmienić kształt lub wielkość warg sromowych. Może być wykonywana na wargach większych i mniejszych. Procedura medyczna nie ingeruje w funkcjonowanie narządów i aktywność seksualną. Ma ona na celu zwiększenie komfortu codziennego życia.
Konieczność czy komfort
Ginekologia plastyczna ma kilka przesłanek medycznych. Można do nich zaliczyć asymetrię warg sromowych lub ich przerost. Te wady wrodzone mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie. Pojawia się dyskomfort przy noszeniu obcisłej bielizny i ubrań. Natomiast aktywność fizyczna np. jazda na rowerze lub jazda konna, prowadzi do bólu. Równie problematyczne są stosunki seksualne. Przerośnięte wargi sromowe nasilają ryzyko infekcji.
Wykonanie korekcji wyglądu warg sromowych może być spowodowane dobrostanem psychicznym. Na rekonstrukcję warg sromowych decydują się kobiety po porodzie naturalnym. Dodatkowym powodem może być chęć poprawy samooceny lub atrakcyjności fizycznej. Usunięcie anomalii wynikających z budowy może znacząco podnieść komfort psychiczny pacjentki podczas stosunków seksualnych.
Bezpieczeństwo i inwazyjność
Ginekologia plastyczna w zakresie korekcji warg sromowych jest zabiegiem szybkim i mało inwazyjnym. Jednak jak każdy zabieg chirurgiczny niesie za sobą ryzyko powikłań. Do czynników niepożądanych należy zaliczyć pojawienie się blizn pooperacyjnych. Są one jednak mało widoczne. Po operacji mogą wystąpić krwiaki i opuchlizna, która znika po kilku tygodniach. Zabieg nie powoduje zagrożenia zdrowia lub życia pacjentek. Czas rekonwalescencji po operacji zwykle wynosi kilka tygodni.
Ginekologia plastyczna, tak jak inne obszary medycyny plastycznej zdominowana jest przez ośrodki prywatne. Aby zminimalizować ryzyko należy wcześniej zapoznać się z lekarzami pracującymi w wybranej placówce. Ponieważ labioplastyka dotyczy części intymnych bardzo ważne jest profesjonalne podejście obsługi w placówce. Renomowana klinika i doświadczony chirurg zniweluje ryzyko nieudanej korekcji warg sromowych.
Skalpel czy laser
Obecnie labioplastyka jest wykonywana za pomocą lasera lub skalpela. Wybór sposobu korekcji warg sromowych pacjentki powinien być podejmowany wspólnie z lekarzem prowadzącym. Na konsultacjach należy omówić wszystkie możliwe przeciwskazania. Bardzo ważne jest też przedyskutowanie potencjalnych wątpliwości. Dzięki temu pacjentka w pełni świadomie pojemnie decyzję dotyczącą zabiegu.