Skip to main content
stulejka zabieg gdynia

Stulejka – co to jest i jak ją leczyć?

Stulejką w medycynie nazywana jest sytuacja, gdy z powodu zwężenia napletka uniemożliwione jest jego całkowite zsunięcie. Wyróżnia się również stulejkę częściową, w przypadku której zsunięcie napletka jest możliwe, choć znacznie utrudnione. Zarówno pierwszy, jak i drugi przypadek może dotyczyć chłopców i mężczyzn, niezależnie od wieku. Jakie są przyczyny stulejki i jak ją leczyć?

Jakie są główne przyczyny stulejki?

Stulejka bywa często określana jako wada rozwojowa. Problem pojawia się wówczas już od momentu urodzenia, dlatego często nie mamy na niego żadnego wpływu. W takiej sytuacji stulejka może przejść również w formę stulejki przetrwałej. Towarzyszą jej często stany zapalne i różnego rodzaju urazy mechaniczne. Bagatelizowanie problemu rodzi poważniejsze konsekwencje w postaci pęknięć i zwłóknień, przeradzających się następnie w nieestetyczne blizny. Stulejka może być również nabyta. Na ogół jest ona wówczas konsekwencją cukrzycy, liszaja twardzinowego czy nieodpowiedniej higieny codziennej.

Objawy stulejki – po czym rozpoznać problem?

Trudności w odprowadzeniu napletka poza żołądź są zupełnie normalne u małych chłopców. Pod koniec 2 roku napletek oddziela się od żołędzi, wpływając na łatwość przesuwania. Taka fizjologiczna stulejka ustępuje więc samoistnie. Zupełnie inaczej problem wygląda u dorosłych mężczyzn. Zwężenie napletka powoduje silny ból przy próbie zsunięcia, czemu towarzyszy również zaleganie łoju i moczu w tym obszarze. Siłowe rozwiązania nie przynoszą oczekiwanych skutków, a prowadzić mogą do pęknięć, nasilających problem.

Jakie są konsekwencje stulejki?

Niezależnie od przyczyny powstania, stulejkę należy leczyć. Skutkiem zaniedbań w tym zakresie będą nawracające stany zapalne i zakażenia dróg moczowych, prowadzące nawet do uszkodzenia nerek. Stany zapalne mogą przyczynić się również do niepłodności u mężczyzn. Stosunki płciowe mężczyzn ze stulejką mogą prowadzić do nawracających stanów zapalnych u kobiet. Jak przeczytać można w artykule, zamieszczonym na stronie https://www.chirurg-gdynia.pl/oferta/zabieg-stulejki, takie stany zapalne mogą mieć istotny wpływ na rozwój nowotworów szyjki macicy. Dlatego też leczenie stulejki jest niezwykle istotne nie tylko dla mężczyzn, ale również dla ich partnerek.

Jak wygląda leczenie stulejki?

Jeśli problem nie rozwiąże się sam, wraz z rozwojem chłopca, lekarz może zdecydować o leczeniu maściami sterydowymi, co nie wpływa na stan nadnerczy czy podwzgórza u dziecka. Najskuteczniejszą metodą, jeśli chodzi o leczenie stulejki, jest jednak operacja. Przeprowadza się ją w znieczuleniu miejscowym u dorosłych mężczyzn i w znieczuleniu ogólnym w przypadku pacjentów pediatrycznych. Zabieg taki przybiera dwie formy. Jedna z nich to obrzezanie, druga natomiast nazywana jest plastyką napletka.

leczenie stulejki Gdynia

Na czym polega plastyka napletka?

W trakcie operacji wykonane zostaje nacięcie, przebiegające wzdłuż napletka prącia. Odpowiednie jego zszycie rozszerza ujście, co z kolei rozwiązuje problem stulejki. Plastyka napletka wymaga znieczulenia miejscowego i trwa do 30 minut. Może być ona przeprowadzona wyłącznie u tych pacjentów, u których problem stulejki jest stosunkowo niewielki. Po zabiegu penis wygląda naturalnie, choć konieczne jest zachowanie kilku zaleceń pooperacyjnych. Ważne jest nie tylko mycie po zabiegu stulejki, ale również odkażenie operowanych miejsc po każdym oddaniu moczu. Konieczne będzie też stosowanie maści z antybiotykiem oraz regularna zmiana opatrunków.

Na czym polega obrzezanie i jak wygląda zabieg?

Obrzezanie to usunięcie napletka lub jego części. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Niekiedy stosuje się również metodę częściowego obrzezania napletka, choć u części pacjentów kończy się ona nawrotami problemu. Zabieg obrzezania trwa na ogół pół godziny, a po jego zakończeniu pacjent może wrócić do domu.

Komentarzy (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *