Skip to main content
chirurgia plastyczna

Stulejka – objawy i leczenie

Około 10% mężczyzn dotyka problem stulejki. Dolegliwość ta często uznawana jest za wstydliwą, ponieważ wiąże się ze strefami intymnymi człowieka. Schorzenie to polega na trudności z całkowitym odprowadzeniem napletka z żołędzia członka. Towarzyszy temu najczęściej ból i dyskomfort.

zabieg stulejki

Czym jest stulejka?

Stulejka może być wrodzona lub nabyta. Do pierwszego roku życia napletek naturalnie nie schodzi z żołędzi i nie należy się tym martwić. Odsłonięcie samoistne powinno nastąpić do 3 roku życia. Jeśli tak nie będzie, koniecznie trzeba udać się do lekarza. Stulejkę nabyć można poprzez urazy (np. w czasie stosunku płciowego), cukrzycę, niewłaściwą higienę okolic intymnych, czy nieleczone stany zapalne napletka, bądź cewki moczowej. Wyróżnia się stulejkę całkowitą (pełną) oraz częściową (niepełną). Pierwsza z nich dotyczy sytuacji, kiedy nie można zsunąć napletka nawet podczas braku erekcji. Drugi rodzaj ma miejsce, gdy napletek zsuwa się tylko w czasie spoczynku. Czynność ta podejmowana we wzwodzie powoduje ucisk, a nawet ból.

Jakie są objawy stulejki?

Objawy stulejki są bardzo charakterystyczne i zaliczyć do nich można:

  • ból w czasie próby zsunięcia napletka,
  • ból w czasie współżycia,
  • trudności z oddawaniem moczu,
  • nawracające stany zapalne prącia i zakażenia układu moczowego,
  • problem z dokładnym umyciem żołędzia.

Każdy z wymienionych objawów powinien być sygnałem, aby zgłosić się do lekarza. Więcej na temat symptomów stulejki przeczytasz na stronie kliniki medycyny estetycznej Derm Estetyka, która oferuje zabieg stulejki Gdańsk dla osób, które dotyczy omawiany problem.

Czasami stulejka u mężczyzny może przyczyniać się także do występowania infekcji u ich partnerek. Dzieje się tak z powodu przenoszenia różnych bakterii do dróg rodnych kobiety. Badacze podejrzewają także, że może mieć to związek z występowaniem nowotworów szyjki macicy. U dzieci sygnałem do konsultacji z lekarzem jest moment, w którym pomimo ukończenia przez dziecko 3 roku życia, nie można zsunąć napletka oraz pojawiają się: ból oraz stany zapalne dróg moczowych.

Jak leczyć stulejkę?

Niezależnie od rodzaju występującej stulejki, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Nieleczona może się pogłębiać i powodować coraz więcej problemów. Leczenie stulejki odbywa się za pomocą operacji. Chirurg nacina skórę, usuwa jej część lub dokonuje obrzezania, czyli całkowitej amputacji napletka. Ostatni przypadek bywa często praktykowany w wielu kulturach ze względów higienicznych. U niektórych mężczyzn wystarczająca może się okazać plastyka napletka bądź wędzidełka. O rodzaju zabiegu decyduje lekarz. Zalecenia po operacji stulejki opisane zostały na stronie: https://derm-estetyka.pl/zalecenia-po-operacji-stulejki.html/, gdzie szczegółowo wytłumaczono, jak powinno wyglądać postępowanie pacjenta po zabiegu.

Jeśli chodzi o leczenie stulejki u dzieci, obrzezanie odbywa się pod znieczuleniem ogólnym. Osoby dorosłe natomiast poddawane są najczęściej znieczuleniu miejscowemu. Gojenie ran trwa zwykle dwa tygodnie, a pełną zdolność do czynności seksualnych odzyskuje się po upływie około miesiąca.

Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *