Skip to main content
Czy leczenie kanałowe boli?

Czym jest leczenie kanałowe i czy warto je wykonywać?

Warto dbać o zdrowie zębów, ponieważ łatwo je zniszczyć, a na ich miejscu nie wyrosną drugie. W przypadku rozległych uszkodzeń zęba bardzo często kończy się na jego wyrwaniu, jednak czasami ząb da się uratować przeprowadzając stosowne leczenie. Gdy problem dotyczy jedynie korony zęba wystarczy często zwykłe leczenie endodontyczne. Gdy jednak problem jest głębszy, niezbędne staje się leczenie kanałowe.

Czym jest leczenie kanałowe?

W przypadku powierzchniowych uszkodzeń zęba i gdy nie jest uszkodzona cała miazga zębowa, wystarczające jest proste leczenie, polegające na usunięciu uszkodzonej tkanki i uzupełnienie jej stosowną plombą. Dużo większy problem pojawia się w momencie, gdy uszkodzenia są głębsze i sięgają korzeni. W takim momencie niezbędne staje się leczenie kanałowe. Polega ono na dokładnym usunięciu zakażonej lub martwej miazgi, po czym powstała komora jest czyszczona z resztek bakterii. Najlepsze efekty daje leczenie kanałowe pod mikroskopem, ponieważ umożliwia bardzo dokładne działanie, bez pomijania istotnych fragmentów. Po czyszczeniu wypełnia się przestrzeń materiałem zastępującym usuniętą tkankę, czyli gutaperką.

Jak wybrać odpowiedniego stomatologa?

Zabieg leczenia kanałowego wymaga dużej precyzji i wprawy, ponieważ tylko wykonany dokładnie może uratować zęba. Z tego też powodu warto postawić na usługi sprawdzonych stomatologów, by mieć gwarancję poprawnie wykonanego leczenia. Zawsze należy sprawdzać opinie klientów, tak jak w przypadku strony https://novadent-stomatologia.pl#opinie-klientow-o-naszych-dentystach, gdzie w bardzo przejrzysty sposób można sprawdzić, co klienci sądzą o jakości świadczonych usług. Nie warto sugerować się ceną, ponieważ nie zawsze drożej oznacza lepiej.

Jak wygląda leczenie kanałowe pod mikroskopem?

Czy warto leczyć kanałowo?

W przypadku wystąpienia konieczności leczenia kanałowego trzeba się liczyć z poniesieniem sporego kosztu. Samo leczenie nie kończy się w większości przypadków na jednej wizycie, co podnosi ogólny koszt i sprawia, że trzeba na leczenie poświęcić więcej czasu. Mimo wszystko koszt leczenia jest niższy, niż w przypadku chęci wstawienia implantu w miejsce brakującego zęba. Leczenie umożliwia zachowanie zęba i utrzymanie dotychczasowej estetyki uzębienia.

Jakie są alternatywy dla leczenia kanałowego?

Jeśli ząb jest w stanie, który oznacza konieczność wykonania leczenia kanałowego, niestety jedyną alternatywą pozostaje ekstrakcja, czyli usunięcie zęba. Sam zabieg usunięcia jest dużo prostszy i szybszy, jednak niesie za sobą większe konsekwencje. Przede wszystkim po zabiegu pozostaje rana, która potrzebuje czasu na zagojenie. W przypadku trudniejszych ekstrakcji niezbędne staje się skorzystanie z usług chirurga stomatologa, który po ekstrakcji zaszyje powstałą ranę, ponieważ w takich przypadkach jest ona często dużo bardziej rozległa.

Jakie są alternatywy dla leczenia kanałowego?

Co po usuwaniu?

W przypadku, gdy zamiast leczenia kanałowego postawiło się na usunięcie zęba, pozostaje pusta przestrzeń między zębami. W takim momencie warto pomyśleć o usługach protetycznych i wstawieniu na puste miejsce protezy lub implantu. Pierwsze rozwiązanie jest stosunkowo niedrogie, jednak mało wygodne. Implant jest dużo praktyczniejszym rozwiązaniem, jednak w jego przypadku trzeba się liczyć z kosztami dużo wyższymi, niż leczenie kanałowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *