Efektywność w biznesie — jak usprawnić zarządzanie pracownikami i ich pracą?
Odpowiednie zarządzanie podległym personelem jest najważniejszym spośród zadań, jakie stawia się przed kadrą kierowniczą. Dużą rolę w procesie tym odgrywają nie tylko umiejętności interpersonalne managera, lecz również narzędzia informatyczne, wspierające jego działania. Jakie efekty może dać ich użycie?
Dlaczego warto zainwestować w oprogramowanie usprawniające zarządzanie pracownikami?
Specjalistyczne oprogramowanie do zarządzania pracownikami pozwala przede wszystkim zwiększyć efektywność firmy. Jak podaje serwis odl.com.pl, możliwe jest to dzięki ułatwieniu koordynacji pracy różnych działów i osiągnięciu wysokiego poziomu synergii. Jednocześnie systemy informatyczne tego typu odciążają pracowników, eliminując m.in. konieczność sporządzania przez nich raportów (mogą być one generowane automatycznie) – rozwiązania te pozwalają tym samym skupić im się na podstawowym zakresie obowiązków. To z kolei może mieć realne przełożenie na rezultaty ich pracy i zyski przedsiębiorstwa.
Jakie efekty można osiągnąć dzięki wdrożeniu oprogramowania wspomagającego zarządzanie pracą?
Wdrożenie systemu, wspomagającego zarządzanie pracownikami, może też ułatwić prowadzenie działań powtarzalnych, takich jak ewidencjonowanie obecności poszczególnych osób w zakładzie czy planowanie urlopów. Pozwala to nie tylko zapewnić efektywność działania organizacji w okresach, charakteryzujących się wzmożoną absencją (na przykład w sezonie wakacyjnym), lecz również odciążyć kadrę kierowniczą od wykonywania tych niezbędnych, lecz rutynowych prac.
Ponadto, jak możemy przeczytać na stronie prezentującej najlepszy na rynku program dla sklepu odzieżowego, rozwiązanie informatyczne tego typu umożliwia pełną kontrolę działań nawet tych podwładnych, z którymi kierownik nie ma na co dzień bezpośredniej styczności.
W jaki sposób nowoczesne narzędzia informatyczne pomagają w motywowaniu pracowników?
Systemy, używane do zarządzania pracownikami, są również świetnym narzędziem motywowania personelu. Pozwalają one na przykład łatwo odnaleźć osoby, wyróżniające się zaangażowaniem i wyjątkowymi osiągnięciami — ich nagradzanie lub awans na stanowiska managerskie pozytywnie wpływa na morale załogi i zachęca ją do zwiększenia wysiłków. Dla zachowania dyscypliny pracy kluczowe znaczenie ma natomiast możliwość identyfikacji pracowników działających nieefektywnie oraz — w ślad za tym — szybkiego podjęcia kroków, zmierzających do poprawy standardów ich pracy.
Czym kierować się przy wyborze oprogramowania do zarządzania pracą?
Oprogramowanie do zarządzania pracą powinno charakteryzować się przejrzystym i intuicyjnym interfejsem. Oczywistym wymogiem wobec niego jest też pełne dostosowanie do aktualnie obowiązujących przepisów prawa. Warto wybrać przy tym system, pozwalający na uzyskanie niezbędnych do wykonywania obowiązków informacji nie tylko kierownictwu, lecz również każdemu z zatrudnionych.
W roli tej świetnie sprawdzają się na przykład rozwiązania, które umożliwiają dostęp przez tablety lub telefony komórkowe. Sprzęt taki można mieć zawsze przy sobie, nie ma więc problemu, by pozyskać niezbędne dane w trakcie pobytu poza biurem (np. w delegacji).
Marcin
Artykuł świetnie wyjaśnia, jak oprogramowanie do zarządzania pracą może poprawić efektywność biznesu. Korzystam z tych narzędzi, doceniam zwłaszcza automatyzację raportowania i łatwość dostępu do systemów przez urządzenia mobilne. To oszczędza czas i pozwala skupić się na ważniejszych zadaniach.