Skip to main content
Montaż instalacji elektrycznych

Komu zlecić wykonanie projektu instalacji elektrycznej?

Budowa domu to ważny, ale również stresujący czas dla jego przyszłych mieszkańców. Konieczność podejmowania istotnych decyzji oraz rozważania wielu skomplikowanych kwestii, warunkuje jakość przyszłego funkcjonowania w budynku. Jednym z najważniejszych problemów, z którymi trzeba poradzić sobie w tym okresie, jest z pewnością zaprojektowanie instalacji elektrycznych. Bez nich nie będzie można bezpiecznie zamieszkać w nowym domu. Komu zlecić wykonanie takiej instalacji?

Tre-Elektryk Śląsk

Jak zaprojektować instalację elektryczną?

Bez sprawnej instalacji elektrycznej nie może obejść się żaden budynek. Dzięki niej możemy sprawnie funkcjonować, wykorzystując energię elektryczną, docierającą w każdy zakątek domu czy mieszkania. Taką instalację należy zaprojektować już podczas budowy. Czasem jednak zdarza się, że konieczna jest jej przebudowa. W każdym przypadku musi być ona odpowiednio przeprowadzona, ale również i mądrze zaplanowana, by była funkcjonalna i bezpieczna dla mieszkańców. Do podstawowych decyzji w tym zakresie należy, chociażby liczba gniazdek i włączników światła, których zbyt mała ilość może znacząco zdeterminować jakość życia w domu czy mieszkaniu.

Kto projektuje instalacje elektryczne?

Wiele osób uważa, że zadanie takie mogą wykonać w pełni samodzielnie. Warto jednak skorzystać z pomocy fachowców, by otrzymać najlepsze rozwiązania, sprawdzone w praktyce przez innych użytkowników. Jeśli nie posiadamy odpowiednich kompetencji w tym zakresie, zdecydowanie lepiej będzie zrezygnować z podejmowania próby samodzielnego projektowania instalacji elektrycznej. Najlepiej zrobi to bowiem elektryk, bazując na posiadanej wiedzy i doświadczeniu. Tworzony przez niego projekt z pewnością uwzględni wskazówki właścicieli, ale pozwoli również dostosować je do istniejących możliwości, co zapobiegnie powstawaniu problemów w przyszłości.

Projektowanie instalacji elektrycznych

Co trzeba ustalić przed przystąpieniem do projektowania?

Pierwszym etapem będzie uzyskanie odpowiedzi na kilka ważnych pytań. Warto wówczas dokładnie określić, gdzie rozmieszczone będą lampy (również te naścienne) oraz wskazać wszystkie pomieszczenia, w których używana będzie elektryczność. Na tym etapie należy również zaplanować umiejscowienie gniazdek elektrycznych w poszczególnych pomieszczeniach. Ważna tutaj będzie zarówno ich ilość, jak i wysokość, na której zostaną zamontowane.

Jaki jest koszt zaprojektowania instalacji elektrycznej?

Cena projektu instalacji elektrycznej uzależniona jest od wielu czynników. Wpływa na nią przede wszystkim wielkość domu czy mieszkania, dla którego ma być stworzony projekt. Jak nietrudno się domyślić, większa powierzchnia będzie generowała znacznie wyższe koszty. Ostatecznie są one ustalane z wykonawcą projektu, który zostanie zatrudniony do wykonania tego właśnie zadania. Warto również mieć zawsze pod ręką numer pogotowia energetycznego, umożliwiającą szybką, a zarazem profesjonalną pomoc w momencie pojawienia się jakichkolwiek problemów.

Komentarzy (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *