Skip to main content
Szafa w garderobie - organizacja miejsca

Organizacja szafy – najważniejsze zasady

Na porządek w szafie wiele osób nie przykłada wielkiej uwagi. Ludzie traktują to jako błahą sprawę, która nie ma zbytniego wpływu na ich życie. Tak naprawdę prawidłowo zorganizowana szafa może w znaczący sposób poprawić komfort życia. Skróci to czas poszukiwania ubrań, niweluje bałagan i chroni ubrania przed zaginaniem się. W tym artykule podpowiemy ci jak dobrze zorganizować szafę i jakimi najważniejszymi zasadami się przy tym należy kierować.

Organizacja szafy w garderobie od Komandor Kraków

Najważniejsze zasady organizacji szafy

Organizacja szafy tak, by funkcjonowała dobrze, opiera się na kilku prostych zasadach. Najważniejsze jest, aby regularnie utrzymywać porządek i dobrze podzielić wnętrze szafy. Regularnie sprzątanie rozwiąże problemy z niedomykaniem się mebla oraz z problemem znalezienia konkretnego ubrania. Być może masz w szafie za dużo ubrań, których już po prostu nie nosisz. Wtedy zajmują one tylko miejsce i przyczyniają się do powstawania bałaganu. Pozbądź się ich, a zyskasz dużo wolnej przestrzeni. Pamiętaj, aby segregować ubrania według kolorów i typów. Podziel mebel na sekcje i korzystaj z wieszaków i organizerów. Wpłynie to na poprawę organizacji w twojej szafie.

Organizowanie szafy krok po korku

Najlepiej jest zacząć organizację szafy od wyciągnięcia wszystkich ubrań z niej. Teraz przemyj wnętrze szafy i odkurz. Następnym krokiem będzie podzielenie ubrań. Możesz je podzielić według sezonów, zastosowań oraz częstotliwości noszenia. Ułatwi to poszukiwanie konkretnych ubrań w szafie. Gdy posegregujesz już ubrania, to przejdź to podzielenia półek. Jedne przeznacz na bluzki, inne na swetry, a jeszcze inne na kurtki. Ubrania, które są sztywne i mogą się gnieść, powieś na wieszakach, aby były bezpieczne. Na sam koniec możesz zagospodarować szafę przy użyciu pudełek i organizerów. Będą dobrym wyborem do przechowywania bielizny lub butów. W takich organizerach wygodnie schowasz rzeczy delikatne, małe i nieporęczne.

Przeczytaj artykuł „Szafa w garderobie – dlaczego warto? Zobacz inspiracje” i dowiedz się, jak dodatkowo wykorzystać szafę, jako schowek na rzeczy sezonowe i ubrania wierzchnie. Otwarte półki nie zawsze są najlepszym rozwiązaniem. Sprawdź sam, jak niewiele trzeba, aby rzeczom rzadko wyjmowanym oraz na specjalne okazje, zapewnić praktyczny i higieniczny sposób przechowywania.

Szafa w garderobie - organizacja miejsca

Akcesoria do organizacji szafy

Prawidłowe zorganizowanie szafy jest niemożliwe bez wieszaków. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów: proste, materiałowe, profilowane z poprzeczką oraz klamrowe. Najlepiej wybrać takie, które najlepiej spełniają nasze wymagania. W szafie nie może zabraknąć również organizerów takich jak: Kosze, pudełka. Schowasz w nich wygodnie bieliznę, buty, paski oraz biżuterię. Jeżeli mamy w szafie zamiar trzymać ubrania eleganckie lub delikatne , to przydatne będą pokrowce na ubrania, które zabezpieczą nasze najważniejsze kreacje. Jeżeli brakuje ci drewnianych półek, to możesz dokupić półki z materiału, które świetnie powiększają przestrzeń użytkową.

O czym warto pamiętać?

Organizacja szafy wymaga on nas trzymania porządku. Aby taki porządek utrzymać, warto ustawić koło szafy kosz. Gdy nie będziesz mieć czasu na poskładanie elegancko ubrania, lepiej wrzuć je do kosza i poskładaj je później. Jeżeli masz mało miejsca w domu i musisz korzystać z niewielkiej szafy, to wykorzystaj również jej drzwi i ścianki boczne. Szafa, która będzie przechowywać głównie męskie ubrania, potrzebuje więcej przestrzeni do wieszania. Związane to, jest, z tym że trzeba dbać, aby koszule, marynarki i garnitury nie uległy zniszczeniu. Unikaj w swojej szafie przede wszystkim, nadmiaru ubrań, a z pewnością uda ci się zachować porządek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *