Skip to main content
Lekarz flebolog Bartłomiej Juza

Czym zajmuje się lekarz flebolog?

Jeżeli prowadzisz mało aktywny tryb życia, cierpisz na dolegliwości związane z układem krążenia oraz masz skłonności do powstawania żylaków, możesz potrzebować wizyty u lekarza specjalizującego się w tej dziedzinie. Flebolog to lekarz zajmujący się stanem i diagnostyką naczyń żylnych oraz układu krążenia. Flebologia jest dziedziną, która zajmuje się diagnozowaniem chorób naczyń żylnych oraz leczeniem ich nieprawidłowości, ale także profilaktyką chorób układu krążenia. Pojawiające się na nogach pajączki, czyli cienkie, fioletowe żyłki, powstałe na skutek problemów układu krążenia, są wyraźnym powodem do skorzystania z wizyty u flebologa.

Lekarz flebolog Bartłomiej Juza

Diagnoza i leczenie chorób żył

Leczenie żylaków i pajęczaków przez flebologa przebiega sprawnie i mało inwazyjnie. Lekarz na podstawie diagnozy wybiera stosowną metodę leczenia, odpowiednią dla danego przypadku i stopnia zaawansowania. Do zabiegów stosowanych w leczeniu flebologicznym należą zabiegi laseroterapii oraz echoterapii, a także ultradźwięki, masaż i drenaż limfatyczny. Do popularnych zabiegów w dziedzinie flebologii należą również skleroterapia i miniflebektomia, które pomagają usuniąć niesprawne naczynia z układu krwionośnego.

Badania wykonywane przez flebologa

Diagnostyka flebologiczna żylaków najczęściej przeprowadzana jest przy pomocy badania dopplerowskiego, czyli dokładniej USG Dopplera. Jest to dokładne badanie ultrasonograficzne, wykorzystywane do wykrywania schorzeń tętnic i żył. Specjalna głowica wysyła falę ultradźwiękową, która odbija się od naczyń krwionośnych i tworzy na monitorze obraz umożliwiający ocenę przepływu krwi w naczyniach oraz znalezienie ewentualnych zwężeń naczyń, uszkodzeń lub miejsc ucisku. Ilość i rodzaje badań oraz zabiegów są dostosowywane przez lekarza flebologa pod każdy indywidualny przypadek.

Leczenie żylaków przez lekarza Bartłomieja Juzę

Zakres chorób leczonym przez flebologa

Lekarz flebolog poza wskazanymi wyżej problemami zajmuje się również leczeniem różnego rodzaju obrzęków, siniaków oraz skłonności do występowania opuchlizny. Polecamy odwiedzić stronę Bartłomieja Juzy https://www.doktorjuza.pl, aby dowiedzieć się więcej na temat działalności lekarza profesjonalisty z zakresu flebologii. Flebolog jest również odpowiednim specjalistą do konsultacji problemów z hemoroidami, czyli żylakami odbytu, jak również zakrzepicą żył oraz owrzodzeniami. Wskazaniem do konsultacji z lekarzem flebologiem mogą być zaobserwowane na ciele pajączki i żylaki, ale też występowanie opuchlizn, zasinień lub świądu skóry na nogach i często występujących skurczów łydek, bólu w okolicy żył.

Profilaktyka zalecana przez flebologów

Dodatkowo rodzinne skłonności do występowania żylaków mogą być powodem do zbadania własnego stanu żył. W przypadku żylaków najważniejsza jest profilaktyka, czyli zapobieganie poprzez dbanie o zdrowie. Wskazane jest noszenie wygodnego obuwia i nieuciskającej odzieży. Decydujący jest też zdrowy tryb życia i odpowiednia dieta. Dodatkową profilaktykę zapewni regularna aktywność fizyczna i dbanie o pobudzanie krążenia, np poprzez masaż. Takie działania mogą uchronić cię przed koniecznością wizyty u flebologa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *