Skip to main content
Plustax Biuro Rachunkowe Krosno

Jak prowadzić księgowość w firmie jednoosobowej?

Prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej obejmuje wiele procedur. Każdy przedsiębiorca jest przede wszystkim odpowiedzialny za prowadzenie księgowości. Jedni decydują się na założenie własnej, inni wybierają gotowe rozwiązania w postaci biura rachunkowego lub specjalnych aplikacji. Jak wygląda rachunkowość w jednoosobowej działalności gospodarczej? Ile to kosztuje? Co może być bardziej opłacalne? O tym właśnie mówimy w dzisiejszym artykule.

Obsługa kadrowo płacowa Krosno

Osobista działalność handlowa to wymagana księgowość

Podobnie jak w przypadku innych firm, niezbędne jest prowadzenie ksiąg rachunkowych firmy prywatnej. Obowiązkowi temu podlega każdy przedsiębiorca – bez wyjątków. To pytanie budzi najwięcej wątpliwości dla tych, którzy myślą o założeniu firmy. Jednak w rzeczywistości nie jest to tak przerażające, jak się wydaje. Zgodnie z prawem prowadzenie jednoosobowej działalności rachunkowej może odbywać się we własnym zakresie lub na zlecenie np. biur rachunkowych. Prośba o ich pomoc staje się coraz bardziej powszechnna, ze względu na zmieniające się przepisy prawne i nowelizacje ustaw. Jednym z takich miejsc, o którym warto wspomnieć jest https://plustax.pl, czyli Plustax Biuro Rachunkowe Monika Rucyk-Wierdak, znajdujące się na ul. Ignacego Jana Paderewskiego 4, 38-400 Krosno, Tel. +48 13 432 38 55, które oferuje pomoc księgowo-podatkową oraz obsługę kadr i płac dla podmiotów o różnym profilu działalności i formie prawnej.

Jak prowadzić księgowość w jednoosobowej działalności gospodarczej?

To zależy od wybranego formatu. Istnieją dwa sposoby prowadzenia własnej księgowości: jako ewidencja przychodów lub księga przychodów i rozchodów (KPiR). Od samego początku powinieneś zapoznać się z różnymi rodzajami rozliczeń i decyzjami, które należy podjąć, rozważając rozpoczęcie własnej działalności. Rejestracja jednorazowa – rozliczanie jednoosobowej działalności gospodarczej w tym przypadku opiera się na rozpoznaniu wszystkich przychodów z działalności gospodarczej. Przedsiębiorcy wybierający tę formę rozliczenia muszą zapłacić podatek dochodowy – nie ma możliwości obniżenia kosztów jego uzyskania. Ważne jest, aby pamiętać, że jeśli zdecydujesz się zapłacić ryczałt, musisz pamiętać o limitach dochodu, do których uprawniona jest ta forma rozliczenia, a także o zastosowanej stawce ryczałtowej.

Księga Przychodów i Rozchodów (KPiR)

Księgowość jednoosobowa w formie KPiR to ewidencja przychodów i rozchodów danego przedsiębiorstwa. Dlatego w tym przypadku istnieje możliwość obniżenia podatku związanego z poniesionym wydatkiem. Wyżej wymienione metody płatności to małe rachunki (konta uproszczone), powszechnie stosowane przez jednoosobowe działalności gospodarcze. Usługi księgowe dla prywatnych firm również wiążą się z pewnymi obowiązkami. Oprócz prowadzenia ewidencji lub księgi przychodów i rozchodów przedsiębiorca stosujący prostą metodę księgową musi również prowadzić: księgę ewidencyjną VAT (w przypadku podatnika VAT czynnego), podpisać wyposażenie (dotyczy to pozycji o wartości powyżej 1,5 tys. zł).

Proponowana, przez wspomniane już Biuro Rachunkowe Plustax w Krośnie oferta, skierowana jest do zarówno do osób fizycznych prowadzących swoją działalność gospodarczą, spółek handlowych oraz fundacji. Firmę cechuje profesjonalizm, sympatyczna i życzliwa obsługa, a także indywidualne podejście do każdego klienta.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *