Skip to main content

Jak ułatwić prowadzenie firmy?

Bardzo często można się spotkać z opinią, że prowadzenie nawet niewielkiej firmy w Polsce to istna droga przez mękę. Nie chodzi tu nawet o jakąś szczególną trudność związaną z samym przedmiotem działalności, czyli pozyskiwaniem klientów i wykonywaniem zleceń, ale przede wszystkim o problematykę związaną z podatkami czy rozliczaniem wynagrodzeń pracowników.
Większość osób decydujących się na założenie własnej działalności gospodarczej jest przecież doskonale obeznana z samym przedmiotem działalności, którą zamierzają wykonywać i śmiało można założyć, że akurat na tym odcinku nie będą mieli większych problemów.
Całkiem inaczej wygląda sprawa z obsługą księgową i kadrowo-płacową nawet niewielkiego przedsiębiorstwa.

Firma z obsługą kadrowo płacową w biurze rachunkowym B&N

Obsługa kadrowo-płacowa


Niestety Polska należy do grupy krajów, w których system prawny związany ze wspomnianymi zagadnieniami nie należy, delikatnie rzecz ujmując, do najbardziej przyjaznych. Gąszcz niejasnych przepisów, często sprzecznych ze sobą, sprawia, że aby prawidłowo prowadzić dokumentację firmy trzeba posiadać naprawdę sporą wiedzę dotyczącą prawa podatkowego czy ubezpieczeń społecznych. Co więcej trzeba ją dość często aktualizować, żeby nie spotkać się z przykrymi konsekwencjami prawnymi.
Co prawda wielu przedsiębiorców jest w stanie samodzielnie prowadzić wszystkie sprawy firmy, ale jeśli zastanawiacie się czym są kadry i płace, czy KPiR to lepiej od razu zrezygnujcie z tego pomysłu. Na szczęście istnieją wyspecjalizowane firmy, jak Biuro Rachunkowe B&N, w którego ofercie jest obsługa kadrowo płacowa w Bydgoszczy, która w większości przypadków jest o wiele bardziej opłacalna niż samodzielnie rozliczanie.

Outsourcing kadr i płac


Właściwe biuro rachunkowe nie tylko poprowadzi nasze księgi handlowe ale również zapewni obsługę procesów związanych z zatrudnianiem i wynagradzaniem pracownika. Kadry i płace w firmie zatrudniającej nawet jednego pracownika to bardzo często prawdziwe wyzwanie, któremu może podołać tylko specjalista w tej dziedzinie.

Kadry i płace rozliczane w biurze B&N w bydgoszczy

Czy opłaca się samodzielnie rozliczać kadry i płace?


O ile w niektórych przypadkach można się pokusić o samodzielne prowadzenie książki przychodów i rozchodów, mowa tu o mało skomplikowanych z punktu widzenia podatkowego przedsięwzięciach, to jednak panowanie nad dokumentacją związaną z pracownikiem potrafi naprawdę dać w kość. Poziom skomplikowania zwiększa się nie tylko wraz z ilością pracowników, ale również w przypadku istotnych zmian w ich życiu np. urlopu macierzyńskiego.
Samodzielna obsługa tych procesów jest również nieuzasadniona ekonomicznie, bowiem koszt takiej usługi w biurze rachunkowym nie jest wygórowany i nie obciąży w sposób znaczący żadnego przedsiębiorstwa. Zlecając te czynności zyskamy również bardzo dużo czasu, który będziemy mogli przeznaczyć na rozwój firmy, zamiast na frustrujące grzebanie w przepisach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *